Kadın Sağlığı

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?
Estetik Haber

Vajinal koku yada vajina kokusu kadınların hayatında en az bir veya iki kez kendilerinin uğraşmak zorunda olduğu çok yaygın bir sorundur. Vajinal koku bakteri gelişimi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, mantar enfeksiyonları ve kötü yapılması gibi bir takım nedenlerden dolayı olabilir. Eğer sorun bir çeşit enfeksiyon nedeniyle ise, vajinal bölgede kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler olabilir. Nedeni her ne olursa olsun vajinal kokunun arkasındaki neden çok utandırıcı olabilir. Başkaları ile bu sorun hakkında konuşmak için tereddüt verici olmasına rağmen, vajinal kokuyu tedavi etmek için birçok çözüm vardır.

Sarımsak

Sarımsak başlı başına bir eczanedir. Sarımsak, vajinal kokunun yanısıra vajinal enfeksiyonlar ile başa çıkmaya yardımcı olabilecek çok güçlü doğal bir antibiyotik türüdür. Sarımsak günlük olarak çiğ ya da pişmiş şeklinde tüketilmelidir. Bir bardak sıcak su ile aç karnına bir veya iki çiğ diş sarımsak tüketebilirsiniz. Sarımsakta bulunan antifungal özelliklere sahip bileşenler sayesinde mevcut mantar enfeksiyonu ile mücadele edebilir ve vücudunuzdaki kötü bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında yemeklerinize ve salatalarınıza da kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek ise bir parça sarımsak alıp birkaç saat vajinada tutmanızdır. Bu da büyük ölçüde kötü vajinal kokuyu hafifletmek için kullanılabilir.

Narenciye

Narenciye gıdalar, vajinal bölgedeki enfeksiyonların tedavisinde etkin olarak kullanılabilir ve kokuları önleyebilir. Yapısında yer alan C vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması ise vajinal kokuya neden olan zararlı bakterilere karşı mücadele edilmesini kolaylaştırır. Üzüm, portakal, limon, greyfurt, ananas ve benzeri gibi meyveleri kadınların sıklıkla tüketmesi gerekir. Narenciyeler aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının her türlüsüne karşı savaşmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, vajinal koku ile başa çıkmaya çalışırken sakin olmak önemlidir. Sadece biraz sabır ve en iyi sonuçları almak için yukarıda belirtilen uygulamalardan sizin için uygun olanı seçin. Eğer istenen sonuçları elde edemiyorsanız hemen bir doktora başvurun.

Su İçin

Vajinal koku ile başa çıkmanın en iyi yollarından birisi bol su içmektir. Su içilmesi genel vüCut sağlığı açısından yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Günlük olarak ortalama sekiz ile on bardak arasında su içiniz. Bu sayede, vücudunuz etkili bir şekilde kötü toksinler ve zararlı bakterilerden kurtulur. Aynı zamanda, su, vajinal koku arkasındaki temel nedenlerinden biri olan vücuttaki fazla şekerin uzaklaştırılmasına da yardımcı olur. Vajinal kokusu kadınlar, ayrıca kafein ve şekerli içeceklerden de kaçınmaları gerekir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, güçlü antifungal hem de antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağı alın ve su ile seyreltin. Sonrasında ise bölgeyi bu karışım ile durulayın.

Başka bir seçenek ise üç bardak ile saf elma sirkesi birlikte üç damla çay ağacı yağı banyo suyuna ekleyin ve sonra yarım saat içinde oturun. Bu ilaç, bir hafta üç dört kez tatbik edildiğinde güçlü vajinal kokuya neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu vücudunuzdaki pH seviyesini dengelemek için kullanılabilir. PH değeri dengelendikten sonra ise vajinal koku problemi otomatik olarak tedavi edilecektir. Sadece, sıcak bir bardak su içine bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırın ve günde bir kez içiniz. Kabartma tozu: Kabartma tozu vücudunuzdaki pH seviyesini dengelemek için kullanılabilir. PH değeri dengelendikten sonra ise vajinal koku problemi otomatik olarak tedavi edilecektir. Sadece, sıcak bir bardak su içine bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırın ve günde bir kez içiniz. Yada, banyo suyuna yarım fincan kabartma tozu ekleyebilir ve daha sonra yaklaşık yirmi dakika kadar vajina bölgesini bekletin. Son olarak ise temiz bir havlu ile kurulanın. düzgün kendinizi kuru. Bu prosedür, mantar enfeksiyonu ve vajinal kokulara karşı mücadele etmek için etkili bir prosedürdür. Yada, banyo suyuna yarım fincan kabartma tozu ekleyebilir ve daha sonra yaklaşık yirmi dakika kadar vajina bölgesini bekletin. Son olarak ise temiz bir havlu ile kurulanın. düzgün kendinizi kuru. Bu prosedür, mantar enfeksiyonu ve vajinal kokulara karşı mücadele etmek için etkili bir prosedürdür.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal bir anti-bakteriyeldir ve dolayısıyla aynı zamanda vajinal kokuya karşı mücadele için kullanılabilir. Aslında, elma sirkesi katılarak banyo yapılması vajinal kokulardan kurtulmanın en basit yollarından biridir. Bir küvet içine ılık su ve biraz elma sirkesi ekleyin. Kendinizi bu suda en az yarım saat bekletin. Bu yöntem kokuya neden olan toksinler ve bakterileri defetmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, vajinal floranın asidik kalitesini geri kazandıracak yüklemek için yardımcı olacak ve daha fazla koku olmayacaktır. Bu uygulamadan dört-beş kat hızlı sonuç almak için bir hafta kadar sürdürün.

Yoğurt

Vajinal koku tedavisinde kullanılabilecek bir diğer seçenek ise yoğurttur. Yoğurt, vajinal pH seviyesinin normale dönmesine yardımcı olur Lactobacillus, bakımından zengindir. PH değeri dengelendikten sonra vajinal koku ortadan kalkacaktır. Bu tür sorunları olan kadınlar hem genel sağlık hem de koku giderici olması nedeni ile diyetlerinde daha fazla yoğurt tüketmelidirler. Günlük olarak iki bardak şekersiz, sade yoğurt yemeye çalışınız.

Başka bir seçenek ise sade yoğurt ile bir tamponu ıslatın ve sonra vücudunuza takın, bir süre bekletin ve sonra tampon çıkardıktan sonra alanı iyice durulayın.

Beyaz Sirke

Eğer vajinal koku probleminiz varsa beyaz sirke ile durulamayı denemeniz gerekir. Beyaz sirke, kokuları ‘nötralize etme’ ve kokuya neden olan proteinleri yıkma gücüne sahiptir. Bir banyo suyuna yarım fincan beyaz sirke ve tuz ekleyin ve birkaç dakika için vajina bölgenizi bu bölgede tutun. Bu süreçte, vajina pH seviyesi normale geri dönecek ve kokularınız yok olacaktır. Daha iyi sonuç için, soğuk su yerine ılık su kullanın. Olumlu sonuçlar almak için bu şekilde haftada birkaç kez uygulayın.

Hint Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü de hoş olmayan vajinal kokulardan kurtulmak için kullanılabilir. Bu bitki, hem doğal bir kan temizleyici hem de organik bir temizleyici olmasından ötürü vajinal kokuya neden olan enfeksiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kötü vajinal kokunun arkasındaki ana nedenlerinden biri olan sorunlu beyaz akıntıyı (vajinal akıntı, lökore) kontrol etmek için kullanılabilir. Günlük olarak ya ham olarak yada turşu, amla tozu ve benzeri gibi başka şekillerde de kullanılabilir.

Çemen Otu

Çemen kadın için son derece faydalıdır. Çemen düzenli olarak tüketildiğinde hormonların dengelenmesine ve düzenli adet döngüsüne teşvik eder. Aynı zamanda, vajinal kokuyu azaltmaya yardımcı olmak için iç vücut sistemini sağlıklı tutar. Vajinal koku problemi olan kadınlar çemen otunu mümkün olduğunda doğal hali ile tüketmelidirler. Bir bardak su içine bir çay kaşığı çemen tohumu konularak bekletilir. Yatmadan önce ve ertesi sabah, aç karına olmak üzere günde iki defa içilir. Ayrıca bitkisel çay yapmak için çemen tohumu kullanılabilir ve günde iki kez alınabilir. Çemen otu, ilk kez denediğinizde ishal ve deri tahrişine neden olabilir, bu nedenle önce deneyin ve sonra düzenli olarak alınız.

View Comments (1)

1 Comment

  1. Labioplasti

    Ekim 28, 2016 at 9:02 am

    Labioplasti ameliyatı olnunca koku kalkıyor mu ?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

lipodem

Lipödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 18, 2016
Oku
ADET

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmeyin!

Estetik HaberKasım 23, 2015
Oku
sigil

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberKasım 4, 2015
Oku
hamilelikte-grip-asisi

Hamileler Grip Aşısı Yaptırabilir mi?

Estetik HaberEkim 26, 2015
Oku
dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Estetik HaberEkim 20, 2015
Oku
tup-bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Tutmama Nedenleri

Estetik HaberEkim 17, 2015
Oku
Ertesi-Gün-Hapı

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Estetik HaberEylül 16, 2015
Oku
hamile

Hamile Kalmadan Önce Alınacak Önlemler

Estetik HaberEylül 7, 2015
Oku

Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi

Estetik HaberEylül 2, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan