Genel Sağlık

Zona Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Zona Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi
Estetik Haber

Zona Nedir?

herpes zoster zona yada halk arasında’ki adıyla gece yanığı denilen hastalık varise zoster denilen normalde su çiçeğini oluşturan virüsle ortaya çıkan, deride ve derinin belli bir bölgesinde özellikle sağ veya sol şeklinde belli bir bölgeyi seçen bir hastalıktır. Kızarık zemin üzerine yerleşip, su toplamalar şeklinde belirti veren çok ağrılı olabilen bir hastalıktır.

Zona hastalığı nasıl teşhis edilir?

Zona hastalığının teşhisinde hastanın şikayetleri vede lezyonun klinik özellikleri çok önemlidir. Genellikle hasta çok yoğun bir hastalık neden ile karşımıza gelmektedir. Bu ağrı vücudumuzun belli bir yerinde ağrı olabilmektedir. sağ veya sol tarafta belli bir bölgede ki bu bölge yüz göz ve diğer bölgeler ve bacak bölgesi olabilir. Ve tutulan bölgenin yarım kemer şeklinde olup ifade eder. O bölgede karıncalanma Uyuşukluk kaşıntı gibi belirtiler’de oluşabilmektedir. Biz bu şikayet olan yerlere baktığımızda bu alanda zemininde kırmızı üzerinde su toplamalar şeklinde vurup oluşturmuş ağrıları olduğunu görürüz.

Zona Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Zona hastalığına özgün olan bir takım tedaviler bulunmaktadır. antiviral haplarla tedavi edilebilir. Zona hastalığının bir hafta ile tedavi edildiğinde moral olarak tedavi etmekteyiz. Bunun yanı sıra derideki hasarın tedavi edilmesi B12 gibi vitaminlerden faydalanmaktayız. Yinede ağrı hissini engellemek için Ağrı kesiciler kullanmaktayız. Kaşıntı eğer çok ön planda ise kaşıntıyı gideren haplar ile istemekteyiz. Topital olarak ise su toplama şeklinde bakteri verdiğinde ıslak pansumanlar şeklinde o bölgedeki kurutan tedaviler ve sonra bu bölgeler kabuklan dık’tan sonra ordaki kabukların kolaylaştıran üzerine enfeksiyon engellenmesini engeller.

Zona Hastalığında Tedavi Ne Kadar Sürer?

Hastalıkta kullandığımız antiviral tedavide dediğimiz hapları biz bir süre kullanmasını tercih etmesini sağlarız. Fakat derideki belirtiler 2-3 hafta süre kendini yenilediği için pansuman veya krem şeklindeki tedavileri 2-3 haftaya tamamlamaktayız. Veri hasarlarının toparlanması biraz daha uzun sürdüğü için vitaminleri yada ağrı kesicileri daha uzun sürelerde kullanmak zorundasınız.

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı cildimizde vücudumuzda sağ veya sol tarafta bir taraf seçmektedir. Yüzümüzde olduğunda alın ve yanak yada çene bölgesinde gövdede veya karın bölgesi yada kol bacak bölgesinde deri sinirlerini uyak alanlar’da bizim dermatol dediğimiz yerleşim yerlerine gövdeye yerleştiğinde yarım kemer şeklinde yada deri sinirleri arasında uyan şeklinde kolda çizgi şeklinde belli bir üzerinde kırmızı zemin üzerinde yerleşmiş su toplamalar şeklinde oluşur.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Sağlık

bobrek-tasi

Böbrek Taşları ve Tedavisinde Merak Edilenler

Estetik HaberMart 10, 2016
Oku
agiz-kokusu

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Yapılması Gerekenler

Estetik HaberŞubat 29, 2016
Oku
kisirlik

Kadınlarda Kısırlığı Etkileyin Faktörler!

Estetik HaberŞubat 9, 2016
Oku
tansiyon

Yüksek Tansiyondan Korunma Yolları

Estetik HaberOcak 20, 2016
Oku
wilson

Akraba Evliliklerinin Yol Açtığı “Wilson Hastalığı”

Estetik HaberOcak 4, 2016
Oku
karincalanma

El ve Ayak Karıncalanmaları Nasıl Geçer?

Estetik HaberAralık 10, 2015
Oku
reflu

Reflü Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberKasım 20, 2015
Oku
dus

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmak Daha Sağlıklı?

Estetik HaberKasım 14, 2015
Oku
uykusuzluk

Gelişigüzel Uyku Hapı Kullanmayın!

Estetik HaberKasım 2, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan