Sağlık

Uzman Görüşü: Zayıflama Ürünlerine Dikkat!

Bitkisel ürünler de dahil olmak üzere, doktorunuz ya da diyetisyeniniz önermediği sürece hiçbir ilacı kullanmayın...
Uzman Görüşü: Zayıflama Ürünlerine Dikkat!
Estetik Haber

Beni gittikçe rahatsız eden bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sıralar ne zaman bilgisayarımı açsam sahte zayıflama vaatleri veren bir reklamla karşılaşıyorum. Bu zayıflama hapı, kemeri, bandı, çayı, ayakkabısı vb. uzayıp giden bir liste.

Merak edip tıkladığınızda da o ürünün size nasıl ayda 10 kilo verdireceğinin garanti olduğu, vücuttaki yağları nasıl erittiği, bazılarında daha da ileri giderek bölgesel yağlanmayı nasıl çözdüğüne dair yazılmış uzunca hikayeler var. Hatta ve hatta bakanlık onaylı, noter onaylı olduğunu iddia eden ( tabii ki bunu yaparken noter ya da bakanlık adı vermeyen ) pek çok ürüne de rastlıyorsunuz.

Bu tür belgeler, ürünü kullanmış kişilerin yorumları ile de birleşince çok inandırıcı görünebilir. Tabii ki burada atlanmaması gereken şey, internet ortamında her türlü bilginin bulunabileceği ve herhangi bir denetim olmadan rahatça yayınlanabileceği bir parkur olması. Peki, bir ürünün para tuzağı mı yoksa gerçekten işe yarayan güvenilir bir ürün olup olmadığını nereden anlayacağız?

Para Tuzağı Ürünlerin Ortak Özellikleri

1) Birincisi kilo vermek zamana yayılması gereken, fizyolojik bir olaydır. Kişilerin yaptığı en büyük hata en kısa sürede en çok kiloyu nasıl verebilirim diye düşünüp, yanlış yöntemlere başvurmalarıdır. Haftalık verilmesi gereken ideal kilo 500 gram-1 kg arası değişiklik gösterir. Size ayda 4-5 kg üzerinde verdireceğini iddia eden ve hele bunu garantileyen ürünler para tuzağıdır. Daha da kötüsü sağlığınızı ciddi şekilde bozabilirler.

2) Bölgesel yağlanmaya çözüm olduğunu iddia eden ürünler. Tıbbi olarak hiçbir ürünün bölgesel yağ eritmeye etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Sağlıklı zayıflama kişinin yağ fazlalığının en yüksek olduğu bölgede yoğun olur, bunun dışında bölgesel yağlanmanın en iyi çözümü doğru uygulanan spor ve gerekli olan durumlarda kavitasyon, cerrahi operasyon gibi işlemlerdir.

3) Eczanelerde satılmayan, sadece internet, aktar, bayii vb yerlerde satılan ürünler. Bu tür ürünler için maalesef herhangi bir denetim uygulanmıyor ve özellikle internet üzerinden satılan ürünler sahte olabiliyor. Sahte ürünler karaciğer ve kalp üzerinde ciddi hasara yol açabiliyor ve bu geçmiş yıllarda gördüğümüz gibi ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Her zaman söylediğim gibi fazla kilolardan kurtulmanın en iyi yöntemi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitedir. Biliyorum mucize çözümmüş gibi görünen yöntemler, hızlıca kilo verme garantisi veren ürünler, özellikle uzun yıllardır fazla kilolarından şikayetçi olanlara çok çekici gelebilir. Ancak bunların sağlığınızla oynayabileceğini, para tuzağı olduklarını ve sonrasında çok daha hızlı kilo almanızı sağlayacaklarını aklınızdan çıkarmayın.

Bitkisel ürünler de dahil olmak üzere, doktorunuz ya da diyetisyeniniz önermediği sürece hiçbir ilacı kullanmayın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

yutulabilir mide balonu

Dr. Hasan Altun Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Detaylı Bilgiler Veriyor

Prof. Dr. Hasan AltunOcak 26, 2023
Oku
rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
tüp mide ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur?

Prof. Dr. Hasan AltunMayıs 18, 2019
Oku
diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Estetik HaberKasım 3, 2016
Oku
migren

Migren Hastalığı Neden Oluşur?

Estetik HaberEkim 29, 2016
Oku
dis-estetigi

Diş Estetiği ve Çene Bozuklukları Tedavisi

Estetik HaberEkim 26, 2016
Oku
dis-eti-kanamasi

Diş Eti Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberEkim 18, 2016
Oku
Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
hollywood-smile

Güzel Bir Gülümseye Sahip Olabilmek için Hollywood Smile

Estetik HaberTemmuz 25, 2016
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan