Beslenme

Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Estetik Haber

B12 vitamini sağlıklı sinir sistemi için gerekli olan bir vitamindir. B12 vitamini sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yaşında da rol oynar. Bilindiği üzere kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşımaktadır. B12 vitamini eksikliği normalde fiziksel muayene ve bir kan testiyle teşhis edebilmektedir. B12 vitamini eksikliğinde aşağıdaki belirtiler görülür.

1. Sinir sistemindeki belirtiler: Vücudumuz sağlıklı bir sinir sitemi için B vitamini grubunda bulunan bütün vitaminlere ihtiyaç duyar. Dolayısıyla sağlıklı bir sinir sistemi için B12 vitaminine de ihtiyaç duyulur. Diyette B12 vitamini içeren besinlere yer verilmediği veya yetersiz tüketildiği zaman ruh halinde değişmeler yaşanabilir. Kişi herhangi bir neden olmadan kendini endişeli hisseder. Normal zamanlarda bile insan kendini sinirli ve endişeli hisseder. B12 eksikliği yaşayan kişide bu nedenle depresyon sorunu da görülebilir. Hafıza sorunları, kafa karışıklığı, ellerde karıncalanma ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

2. Bitkinlik: B12 vitamini eksiliğinin belirtilerinden birisi bitkinliktir. B12 eksikliği yaşayan kişi uyku sonrasında bile kendini bitkin hissedebilir. Bitkinliğe ve sürekli yorgunluğa bağlı olarak konsantrasyon sorunu yaşanabilir. Uykuya geçmede zorlanma, gece uyanma gibi belirtiler de görülebilir.

3. Sindirim sistemi ile ilgili belirtiler: B12 vitamini eksiliği kendini beslenme alışkanlıklarındaki belitlerle de gösterebilir. Sindirim sisteminde sorunlar yaşayabilir, iştah kaybı görülebilir. İshal, mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma, gaz, şişkinlik, kabızlık B12 vitaminin diğer belirtileri arasındadır.

4. Cilt ile ilgili belirtiler: B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde ciltte solgunluk ortaya çıkabilir. Dil daha parlak bir kırmızı renk alabilir. Ayrıca dilde kalınlaşma hissedilebilir.

5. Karaciğer ile ilgili belirtiler: B12 vitamini eksiliğinin belirtilerinden biri de karaciğer büyümesidir. Bundan dolayı sırtın orta bölgesinde ağrı oluşmaya başlayabilir. Ayrıca karın bölgesinde de rahatsızlık hissi oluşabilir. Vücutta B12 vitaminin en çok ihtiyaç duyulduğu bölgelerden birisi bağırsaklardır. B12 vitamini eksiliği bağırsak hareketlerini sorunlu hale getirebilir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

Beslenme

beslenme

Egzersiz Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler!

Estetik HaberMart 7, 2016
Oku
papatya-cayi

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!

Estetik HaberŞubat 12, 2016
Oku
balık

Balığın Yanında Ne Yemeli Ne Yememeli?

Estetik Haber DiyetisyenAralık 10, 2015
Oku
ofis

Ofiste Fit Beslenmenin Formülü

Estetik HaberKasım 6, 2015
Oku
detoks

En İyi Detoks Besinleri

Estetik HaberEkim 28, 2015
Oku
ananas

Bu Besinler Ödem Söktürüyor!

Estetik HaberEkim 14, 2015
Oku
domates-suyu

Bayramda Eti Fazla Tüketen Domates Suyu İçsin!

Estetik HaberEylül 29, 2015
Oku
kurban-eti

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Estetik HaberEylül 17, 2015
Oku
sut

Sağlıklı Bir Beden için Günde 2 Bardak Süt!

Estetik HaberEylül 14, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan