Kadın Sağlığı

Vajinal Kokuyu Gidermek için Ne Yapmalı?

Vajinal Kokuyu Gidermek için Ne Yapmalı?
Estetik Haber

Vajinal kokular her ne kadar normal bir durum olsa da bu bir enfeksiyonun da belirtisi olabilir. Vajinal kokular çoğunlukla bakterilerden veya trikomonas vajinalis olarak bilinen küçük bir parazitten kaynaklanmaktadır. Vajinal koku eğer bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa diğer belirtileri arasında vajina çevresinde kaşıntı, ağrı ve kızarıklık vardır. Evde uygulanacak çözümlerle vajinal enfeksiyon hafifletilebilir ve vajinal koku giderilebilir.

1. Vajinal kokuya karşı yoğurt yiyin. Yoğurt önemli düzeyde sağlıklı bakteriler içerir. Yoğurttaki bu sağlıklı bakteriler hem vajinal enfeksiyonla mücadelede hem de vajinal kokuyu gidermede yardımcı olur.

2. Vajinal kokuyu gidermek için hijyen kuralarına dikkat edin. Vulva ve anüs bölgenizin temizliğini iyi yapın. Parfümlü sabunlar ve deodorant kullanmayın. Bu ürünler doğal dengeye zarar verebilir ve vajinal enfeksiyona yol açabilir. Böylelikle vajinal kokuları tetikleyebilir.

Pamuklu iç çamaşırları giyinin. Pamuklu iç çamaşırları daha iyi hava alır.

Katı dışkınızı yaptıktan sonra tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapın. Böylelikle vajina bölgenizi de korumuş olursunuz.

Kafeini ve alkolü azaltın. Aynı şekilde şekeri ve rafine edilmiş karbonhidratları da azaltın. Bunlar vajinadaki PH dengesini değiştirebilirler.

3. Karbonat vücuttaki PH dengesini korumak için iyi bir ev çözümü olabilir. 1 yemek kaşığı kadar karbonatı 1 bardak ılık suyun içine dökün ve karıştırın. Bunun günde bir defa için. Ayrıca mantar enfeksiyonunda yardımcı olması için ılık banyo suyunuza yarım fincan kadar karbonat atarak banyo suyunda 15 – 20 dk. kadar durun. Sonra tamamen kurulanın ve iç çamaşırlarınızı giyinin. Vajina bölgenizin de iyi kurumuş olduğundan emin olun. Islak kalması vajinal enfeksiyonları ve vainal kokuları tetikleyebilir.

4. Vajinal kokulara ve enfeksiyonlara karşı multivitamin ve mineral desteği alın. Bu destekler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vajinal enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur. C vitamini, beta-karoten, E vitamini, B vitaminleri ve çinko minerali vajinal enfeksiyonlarda faydalıdır.

5. Çay ağacı yağı antibakteriyel ve antiseptik özelikleri olan esansiyel bir yağdır. Vajinal kokulara neden olan vajinal enfeksiyonlara mücadelede faydalıdır. Banyo suyuna 2 damla kadar çay ağacı yağı ve 3 fincan kadar elma sirkesi ekleyin ve bu banyo suyunun içine girerek bekleyin. Bunu her gün yapın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
lipodem

Lipödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 18, 2016
Oku
ADET

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmeyin!

Estetik HaberKasım 23, 2015
Oku
sigil

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberKasım 4, 2015
Oku
hamilelikte-grip-asisi

Hamileler Grip Aşısı Yaptırabilir mi?

Estetik HaberEkim 26, 2015
Oku
dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Estetik HaberEkim 20, 2015
Oku
tup-bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Tutmama Nedenleri

Estetik HaberEkim 17, 2015
Oku
Ertesi-Gün-Hapı

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Estetik HaberEylül 16, 2015
Oku
hamile

Hamile Kalmadan Önce Alınacak Önlemler

Estetik HaberEylül 7, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan