Sağlık Rehberi

Uzun Süreli Öksürüğe Dikkat!

Uzun Süreli Öksürüğe Dikkat!
Estetik Haber

50 yaş üzerindeyseniz ve bitkinlik, kilo kaybı, kuru öksürük, nefes darlığı sıkıntılarınız varsa en yakın zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına görünün çünkü…

Idiopatik Pulmoner Fibrozis (IBF) günümüzde oldukça önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.Türkiye’de hastalığın görülme sıklığının ortalama 100 bin  hastada 18 ve tahmin edilen IPF’li hasta sayısının 13 bin 800 civarında olduğu biliniyor. Sayılara da baktığımızda Idiopatik Pulmoner Fibrozis (IPF) farkındalığı hem dünya hem de Türkiye için oldukça önemli. Bu sebeple hastalığın farkındalığını artırmak ve erken tanının önemini vurgulamak amacıyla 5-11 Ekim Dünya Idiopatik Pulmoner Fibrozis Haftası olarak kutlandı.

Idiopatik Pulmoner Fibrozis (IPF) Türkiye ve diğer ülkelerde birçok göğüs hastalıklarıyla benzer belirtileri gösterdiği için tanı konması oldukça güç bir hastalık. Erkeklerde daha sık ortaya çıkan bu hastalık genellikle 50 yaşının üzerindeki kişilerde görülüyor. Bazen 80’li yaşların sonlarına kadar tanı konulan hikâyeler de var. Aynı zamanda hekim ve hastalar arasında IPF bilincinin düşük olması, tanı konmasını zorlaştırarak tedavi sürecini uzatıyor. Her hastalıkta olduğu gibi Idiopatik Pulmoner Fibrozis’te de bu haftayla hastalığın farkındalığını artırmak ve erken teşhisin öneminin bir kez daha vurgulanması amaçlanıyor.

NEFES DARLIĞIYLA BAŞ GÖSTERİYOR

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof Dr. Nesrin Moğulkoç, Idiopatik Pulmoner Fibrozis’te en sık görülen şikayetin nefes darlığı olduğuna dikkat çekti. Çoğu hastanın bu durumu nefessiz kalma olarak tanımladığını ifade eden Moğulkoç, özellikle yaşlı hastaların nefes alma güçlüklerini önemsemediklerini ve yaşlanmaya bağladıklarını anlattı.

PF hastalarının yaklaşık yüzde 50’sinde, kandaki oksijen düşüklüğü yüzünden el parmak uçlarında ‘çomaklaşma’ görülebileceğini belirten Prof.Dr. Nesrin Moğulkoç, diğer sık görülen belirtiler arasında; kuru ve kesik kesik öksürük, bitkinlik ve güçsüzlük, göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi, iştah kaybı, nedeni açıklanamayan kilo kaybının sayılabileceğini kaydetti.

KANSER KADAR CİDDİ BİR HASTALIK

Prof.Dr. Nesrin Moğulkoç “IPF bir kanser olmamasına karşın ciddi bir hastalıktır. Eğer bir kanser sayılsaydı kansere bağlı ölümler arasında ilk onda yerini alırdı. Erken tanı ve tedavinin hastalığın seyri üzerine olumlu etkileri olduğuna ilişkin bilgilerimiz artıyor. Burada dikkat çekilecek diğer bir nokta da  iyi beslenme. Sağlıklı bir diyet, meyve  ve sebze çeşitleri ve tam buğday içerir. Ayrıca yağsız et, kümes hayvanları, balık, baklagiller ve yağsız veya az yağlı süt ürünleri de yer alır. Sağlıklı bir diyette doymuş yağlar, trans yağlar, kolestrol, sodyum (tuz) ve ilave şeker düşük düzeydedir. Küçük miktarlarda daha sık öğünler yemek, nefes almayı zorlaştırabilen mide doluluğunu engelleyebilir. Yeterli kalori içeren gıdalardan zengin bir diyet, sağlıklı yaşam için temel bir gereksinimdir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca hastalığın ilerlemesi durumunda akciğerdeki hasarın daha da şiddetlendiğini belirten Moğulkoç, hatta duş almak, giyinmek gibi günlük hayattaki küçük hareketlerde bile nefes darlığı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kaynak:Posta

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
agiz-kokusu

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Estetik HaberMayıs 13, 2016
Oku
goz-kurulugu

Göz Kuruluğundan Kurtulmanın Yolları!

Estetik HaberŞubat 2, 2016
Oku
domuz-gribi

Domuz Gribinden Nasıl Korunmalı?

Estetik HaberOcak 11, 2016
Oku
gaz-sancisi

Gaz Sancısı ve Karın Şişkinliğine Çözüm Burada!

Estetik HaberAralık 25, 2015
Oku
çinko

Çinko Hangi Gıdalarla Bulunuyor?

Estetik HaberAralık 15, 2015
Oku
idrar

Normal İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Estetik HaberKasım 26, 2015
Oku
adet

Adet Kanamasının Şiddetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Estetik HaberEkim 23, 2015
Oku

Rektum Kanseri Nedir?

Estetik HaberEkim 7, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan