Genel Sağlık

Uyku Eksikliğinin Psikolojik Etkisi

Uyku Eksikliğinin Psikolojik Etkisi
Estetik Haber

Yetişkin bir insanın her gün 7 – 9 saat arasında gece uykusuna ihtiyacı vardır. Kimi insanlar işlerinin, sosyal yaşamlarının uykudan daha önemli olduğunu düşünerek uykularına gereken önemi vermezler. Günün çok büyük bir bölümünde uyanık bir halde çeşitli işlerle, aktivitelerle ilgilenirler. Bu da aslında almaları gereken uykuyu yeterli düzeyde almalarına engel olur. Uykunuz yeterli düzeyde alınmaması kişide uyku eksikliğine neden olur. Uyku eksikliği de çeşitli şeklerde kendisini gösterebilir. Bunlardan birisi de kişinin psikoloji üzerindeki etkileridir.

 

1. Uyku eksikliği asabiyet yapabilir. Uykunun yeterli alınmamsı ve sürekli bir uyku eksikliği kişide asabiyete neden olabilir. Kişi gün içinde en basit durumlarda bile sinirli davranışlar gösterebilir. Çabuk sinirlenebilir. Günlük stresle baş etmede zorluklar yaşayabilir. Olaylara daha negatif açıdan bakma durumu gelişebilir. Kişinin gösterdiği bu agresif tavırlar çevresiyle olan iletişimini de olumsuz etkiler.

 

2. Uyku eksikliği çeken bazı insanlarda saldırganlık davranışları da görülebilir. Uyku eksikliğine bağlı olarak artan stres düzeyi saldırganlık davranışlarını etkileyebilir.

 

3. Uyku eksikliği kişinin kendisini depresif hissetmesine neden olabilir. Uyku eksikliğinin en temel belirtileri arasında enerji düşüklüğü, yorgun ve halsiz hissetme gibi belirtiler de vardır. Bütün bu ve benzeri belirtiler depresif bir ruh halinin oluşmasını da tetikler. Depresif ruh halindeki kişi kendisini diğer insanlardan soyutlayabilir, işine tam olarak konsantre olamayabilir, motivasyon eksiliği çekebilir, günlük işlerinizi yerine getirmede zorlanabilir. Tüm bunlar kişinin iş ilişkilerini ve çevresiyle olan iletişimini de olumsuz etkiler.

 

4. Uyku eksikliği daha kötümser bir ruh halinde olmaya neden olabilir. Yetersiz uyku iyimser olmayı engelleyebilir. Kötümser ruh hali çevreyle olan ilişkilere de olumsuz yansır. İnsanlar genelde kötümser ruh haindeki insanlarla birlikte olmak istemezler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Sağlık

Genel Sağlık

bobrek-tasi

Böbrek Taşları ve Tedavisinde Merak Edilenler

Estetik HaberMart 10, 2016
Oku
agiz-kokusu

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Yapılması Gerekenler

Estetik HaberŞubat 29, 2016
Oku
kisirlik

Kadınlarda Kısırlığı Etkileyin Faktörler!

Estetik HaberŞubat 9, 2016
Oku
tansiyon

Yüksek Tansiyondan Korunma Yolları

Estetik HaberOcak 20, 2016
Oku
wilson

Akraba Evliliklerinin Yol Açtığı “Wilson Hastalığı”

Estetik HaberOcak 4, 2016
Oku
karincalanma

El ve Ayak Karıncalanmaları Nasıl Geçer?

Estetik HaberAralık 10, 2015
Oku
reflu

Reflü Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberKasım 20, 2015
Oku
dus

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmak Daha Sağlıklı?

Estetik HaberKasım 14, 2015
Oku
uykusuzluk

Gelişigüzel Uyku Hapı Kullanmayın!

Estetik HaberKasım 2, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan