Yaşam

Üçüncü Dalga Kahve Nedir?

Üçüncü Dalga Kahve Nedir?
Estetik Haber

Üçüncü dalga kahve nedir, mekanları ve etkinlikleriyle haberimizde!

Son zamanlarda her yerde özellikle de Karaköy ve Kadıköy civarlarında sıkça yeni kahve mekanlarının açıldığını görüyoruz. Eğer bu mekanların bir zamanlar her sokak başında açılan steakhouse ya da alternatif kahvaltı mekanları gibi yeni bir trend olduğunu ve yakında popülerliklerini kaybedeceklerini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü üçüncü dalga kahvecilik artık bir felsefe haline geldi.

Nedir bu üçüncü dalga kahvecilik?

Üçüncü dalga kahvecilik, aslında kısaca kahvenin artık bir sanat olarak görülmesidir; yani kahve şarap ya da aşçılık gibi yüksek görülür ve takdir edilir. İsterseniz kısaca ilk ikisini de ele alalım, şöyle ki; birinci dalga kahvecilik kaba anlamda direkt olarak kahve tüketmektir, yani kahvenin kalitesi çok da önemsenmez. (Buna makinelerden aldığımız kahveler örnek verilebilir.) İkinci dalga kahvecilik ise kahveden zevk almaktır. (aromalı kahveler, şu an neredeyse her avm ve köşe başında bulunan kahvecileri örnek verebiliriz.) Üçüncü dalga kahvecilik ise kahveye saygı duyar ve onu takdir eder.

Üçüncü dalga kahvecilik aynı zamanda üretim olarak da diğerlerinden oldukça farklıdır. Burada kahve çekirdikleri çiftçilerden direkt olarak satın alınır ve fabrikasyon aşamasını atlar. Üçüncü dalga kahvecilikte, kahve çekirdikleri bilinen fabrikasyon yöntemleri dışında özel yöntemlerle işlenir ve aroma katılır. Bundan dolayı da bazı mekanlarda normalde beklediğiniz fiyatların yukarısındaki fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi de kahve çekirdeklerinin elde edildiği sürecin, üreticiler tarafından takdir edilmesidir.

İstanbul’da öne çıkan üçüncü dalga kahve mekanları:

* Coffee Sapiens
* Petra Roasting Co.
* M.O.C. İstanbul
* Walter’s Coffee
* Coffeetopia
* Brew Lab
* Coffee Brew Works

İstanbul Kahve Festivali

Kahvenin artık çok takdir edildiğini söylemiştik; evet artık festivalimiz de var! Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Kahve Festivali, bu sene 22-25 Ekim tarihlerinde Haydarpaşa Garı’nda yapılacak. Dünyanın birçok yerinden farklı firma ve markaların katılacağı festivalde kahveye doyacaksınız. Fakat tabii ki yalnızca kahve olmayacak; aynı zamanda müzik ve kahve sanatı da yer alacak. Bizce bol bol tadım imkanının bulunduğu bu lezzetli festivali kaçırmayın!

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

İstanbul’un En İyi Meyhaneleri Burada!

Estetik HaberHaziran 30, 2016
Oku
restaurant

İstanbul’un En Güzel Teras Mekanları

Estetik HaberHaziran 28, 2016
Oku
ask-uygulama

OneHour ile Aşk Size Sadece Bir Saat Uzaklıkta!

Estetik HaberŞubat 26, 2016
Oku
korse-tayt

TEN Korse Taytlar Yoğun İlgi Görecek Gibi!

Estetik HaberŞubat 8, 2016
Oku
kadin

KonMari Nedir?

Estetik HaberOcak 25, 2016
Oku
telefon-bagimlisi

Telefon Bağımlısı mıyım?

Estetik HaberOcak 20, 2016
Oku

Baş Parmaktan Karakter Analizi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberOcak 11, 2016
Oku
krep

Lezzetli Bir Krep Nasıl Yapılır?

Estetik HaberOcak 4, 2016
Oku
instagram-1

Birden Çok Instagram Hesabı Olanlara Müjdemiz var!

Estetik HaberAralık 14, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan