Yaşam

Telefon Bağımlısı mıyım?

Telefon Bağımlısı mıyım?
Estetik Haber

Telefonunuza bağımlı mısınız? Cevabını öğrenmek için haberimize göz atın.

Akıllı telefonlarla birlikte, telefonlar yalnızca birini aramak ya da mesajlaşmak için kullanılmaktan çoktan çıktı! Telefon elimizde yürüyor, yolda, işte hatta yemekte bile sürekli telefonlarımızla meşgul oluyor ya da onları kontrol ediyoruz. ‘ Bağımlılığım korkulacak boyutta mı?’ sorusunun cevabuı için, aşağıdaki 10 maddeyi okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu 10 özelliğe de sahipseniz, kötü bir haberimiz var: Siz de telefonunuza bağımlısınız.

1. Gece uyandığınızda saati kontrol etmek için bile olsa ilk yaptığınız şey telefonunuza bakmak mı? Gerçekten saati kontrol ediyor olabilirsiniz fakat gelen bildirimleri görünce bakmak isteyip 20 dakikanızı sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken harcayabilirsiniz. Bu hem gözleriniz için zararlı hem de bir daha uykuya dönmenizi zorlaştıyor.

2. Yalnız kaldığınızda telefonunuzu elinizden düşürmüyor musunuz? Sosyal medyada ya da oyunlarda vakit geçirip yalnızlığınıza telefonunuzla gideriyorsanız dikkat.

3. Telefonunuzun şarjı azaldığında moraliniz bozuluyor ya da panikliyor musunuz?

4. Telefonunuzun hafızası her zaman için dolu mu? Fotoğraflar, uygulamalar, mesajlar ya da müzikler… Eğer hafıza sıkıntısını çok sık yaşıyorsanız, telefonunuzu gereğinden fazla kullanıyor olabilirsiniz.

5. Eğer size hangisini kaybetmeyi tercih ederdin gibi bir soru yöneltilse cüzdan mı derdiniz telefon mu? Eğer cevap telefonsa; gerçek bir bağımlı olabilirsiniz. Tabii kredi kartlarını ya da diğer kartları ücretsiz olarak tekrar çıkartmak çok zor değil fakat telefonunuzun birinin eline geçtiği düşüncesi biraz can sıkıcı.

6. Sabah uyandığınızda ilk işiniz hala yataktayken telefonunuzu alıp günün ilk yarım saatini sosyal medyada geçirmek mi? Eski sevgiliniz ya da gıcık olduğunuz kişileri stalk’lamayı ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi uykuya tercih ediyor musunuz?

7. Kabul edin: bazen hiçbir bildirim gelmemesine ve daha yeni bakmış olmanıza rağmen telefonunuzu alıp sosyal medya hesaplarınıza tekrar tekrar bakıyorsunuz. İşte bunun adı bağımlılık!

8. Eğer bir yemeğe gittiğinizde ya da arkadaşlarınızla takılırken yanınızdakiler ‘Telefonun sürekli elinde.’ diyorsa, akıllı telefonların size sunduğu işlevler tarafından ele geçirilmişsiniz demektir. Çünkü bu durum aslında ‘sosyal’ medyanın gerçek hayattaki ‘sosyalleşmenizin’ önüne geçtiğinin bir göstergesi.

9. Duşa girdiğinizde bile banyoya alıyor, iş yerinde hemen yanı başınızda tutuyor, çanta yerine elinizde taşıyor hatta gece yastığınızın yanına koyuyorsanız durum vahim.

10. Bir an için telefonunuzu bulamadınız. Eğer bu durumda aşırı panikliyor ya da kendinizi 10 yıl yaşlanmış hissediyorsanız takıma hoş geldiniz! Telefonunuzu sürekli dibinizde bulundurma arzusu, telefonunuz şarjdayken aynı zamanda da kullanmak istediğiniz için ilginç pozisyonlara giriyor ya da sürekli şarja taktığınız odaya gitmek istiyorsanız, üzgünüz.

Bu 10 maddeyi okurken, çoğunda kendinizi bulduysanız telefonunuza bağımlısınız. Paniğe kapılmayın. Size tavsiyemiz, zorunlu olan işleriniz bittiğinde onu bir kenara bırakmak ve belirlediğiniz saatler arasında kapalı tutmaya çalışmak. Biz mi? Sizinle birlikte deneyeceğimize söz!

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

İstanbul’un En İyi Meyhaneleri Burada!

Estetik HaberHaziran 30, 2016
Oku
restaurant

İstanbul’un En Güzel Teras Mekanları

Estetik HaberHaziran 28, 2016
Oku
ask-uygulama

OneHour ile Aşk Size Sadece Bir Saat Uzaklıkta!

Estetik HaberŞubat 26, 2016
Oku
korse-tayt

TEN Korse Taytlar Yoğun İlgi Görecek Gibi!

Estetik HaberŞubat 8, 2016
Oku
kadin

KonMari Nedir?

Estetik HaberOcak 25, 2016
Oku

Baş Parmaktan Karakter Analizi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberOcak 11, 2016
Oku
krep

Lezzetli Bir Krep Nasıl Yapılır?

Estetik HaberOcak 4, 2016
Oku
instagram-1

Birden Çok Instagram Hesabı Olanlara Müjdemiz var!

Estetik HaberAralık 14, 2015
Oku
snapchat

Snapchat’te Ünlülerin Resmi Hesaplarını Görebileceğiz

Estetik HaberKasım 20, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan