Estetik

Revizyon Burun Ameliyatından Korkmayın !

Biliyorum bu konuyu sevmiyorsunuz ve belki de gergin bir arayışın sonucunda bu makaleyi de incelemeye aldınız. Bu nedenle önce geçmiş olsun diyerek başlıyorum. Ve iyi haber mutlaka bir çözüm yolu vardır…
Revizyon Burun Ameliyatından Korkmayın !

Öncelikle size bir revizyon burun estetiği ameliyatına diğer bir değişle düzeltici burun estetiğine götüren sürecin ne olduğunu doğru belirlemek lazım. Burnunuzda gerçekten cerrahınızın planlaması dışında gelişmiş bir problem olabilir. Burun sırtının fazla yada eksik alınması, septum kıkırdağında eğriliklerin oluşması, burun yan kemiklerinde düzensiz kesiler, burun ucunda şekil bozuklukları en sık görülen revizyon nedenleridir. Peki, neden oluşuyor bu problemler? Burnumuzu oluşturan ve ameliyatınız sırasında şeklini değiştirmeye çalıştığımız yapıların tümü canlı dokulardır. Ve bu dokulardan kemik , kıkırdak, mukoza, deri birbirinden çok farklı davranışlar gösterirler. Her ne kadar bu dokuların hangi etkiye nasıl tepkiler verebileceği konusunda bilgi sahibi olsak da bu tepkilerin şiddeti konusunda gerçek bir standart bilgi yok gibidir. İşte bu nokta da cerrahın tecrübesi ön plana çıkmaktadır.

Bir diğer revizyon nedeni de ameliyat öncesinde cerrahın ve hastanın ortak bir estetik algıda buluşamayıp cerrahın kendi doğrularına göre burun estetiği gerçekleştirmesi ve bunu sunması ile ortaya çıkar. Bu durumda sonuç cerraha göre başarılı olabilse de hasta bundan mutlu değil ise bir revizyon kaçınılmaz olabilir. Bu tablonun şöyle bir tarafı da var, bazen hastalar beklentilerini doğru yansıtamamış olabilir ve bunun sonucunda cerrahınız size tam anladığını ve tam da sizin istediğiniz burunu size yaptığını düşünse de ameliyat sonunda hasta mutsuzluğu ile karşılaşılabilir. Bu son örneklerden de anlaşılacağı üzere iletişim estetik cerrahinin olmazsa olmazıdır.

Hangi sebepten olur ise olsun şu an bir revizyon burun ameliyatına ihtiyacınız var ise cerrahınız ihtiyaçlarınızı planlamaya başlayacaktır. Problemin sebebi bir şekillendirme sorunu ise ilk ameliyata ait diseksiyonlar tekrar yapılarak dikiş teknikleri kullanılır ve hedeflenen şekle ulaşıldığında işlem tamamlanmış olur. Revizyon nedeni dokuların yeterince küçültülememesi ile ilgili ise fazlalıklar alınacak, eğer aşırı doku küçültmeleri ise ekstra eklemeler yapılacak demektir. Doku eklemekten kasıt ihtiyaca göre, eksik olan dokuya göre kıkırdak, kemik yada dermiş tabakası olabilir. Sentetik maddeleri yada hazır kıkırdakları, kemikleri kesinlikle önermiyorum ve kullanmıyorum. Vücudumuzda bizi kurtarabilecek miktarda greft olarak kullanabileceğimiz kıkırdak ta, kemik te, deri de bulunmaktadır. Sıklıkla kaburga uçlarımızdaki kıkırdakları, daha kolay revizyonlar için kulak kıkırdaklarını, şakak bölgemizden fasya dediğimiz dokuyu kullanabilmekteyiz. Bunlar sizi ürkütebilir belki ama emin olun düşündüğünüz kadar kötü olmayacaktır.

Ve son olarak revizyon ihtiyacınız var ise kendi doktorunuza planını açıklama fırsatını veriniz. Özellikle eski halinden daha iyi bir noktaya getirmiş ise burnunuzu, planını dinlemenizi hakkediyor demektir.

Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
@https://twitter.com/resataltug

1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan