Diyet

Montignac Diyeti ile Yiyerek Zayıflayın

Montignac Diyeti ile Yiyerek Zayıflayın

‘Yiyerek zayıfla’ diyen Montignac özgürlükçü bir diyet. Örneğin kepekli makarnanın yanında canınızın çektiği kadar sebzeye, yağsız yoğurda ve bir kadeh şaraba izin var.

Montignac Diyeti, kolay uygulanabilir bir diyet. Bu diyetin en önemli özelliği, proteinlerle karbonhidratların farklı öğünlerde tüketilmesi. Bu diyette proteinler ile karbonhidratlar aynı öğünde tüketilmiyor. Diyetin bir amacı da kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamak.
Yapılan araştırmalar, proteinlerin lifli sebzelerle birlikte alındığında vücudun yağ depolamadığını gösteriyor. Bu diyetteki hedef, tüketilen gıdaları karbonhidratlarla karıştırmayarak pankreasın insülin salgılamasını engellemek. Böylece ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanması için vücuttaki yağ stokları kullanılıyor ve böylece kilo vermek çok daha kolay oluyor.

Montignac Diyeti’nin ilk aşamasında beyaz un ve şeker tamamen beslenmeden çıkarılıyor. Kepekli un ya da kabuklu pirinçle hazırlanmış yiyeceklerin tüketiminde rahat davranabilirsiniz. Ancak karbonhidratlı bir öğünün ardından en az üç-dört saat ara vererek diğer öğüne geçmeniz gerekiyor. Proteinli öğünler için de bu kurala uymanız şart.

Diyeti tam anlamıyla uygulayabilmeniz için öğün atlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer öğün atlarsanız insülin salgılamasındaki dalgalanmalar diyetin etkisini azaltabilir. Yiyeceğiniz besinlerin miktarına çok fazla bir sınırlama getirilmiyor, ancak besinlerin tüketilme zamanları önemli.
Diyetin ilk aşamasında, glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir kahvaltı öneriliyor. Ancak kahvaltıda tüketilecek gıdaların yağsız olmasına da dikkat ediliyor. Kahvaltı sırasında aşırıya kaçmamak koşuluyla dilediğiniz miktarda kepek ekmek, yağsız peynir, yoğurt ve süt tüketebilirsiniz.

Yine yağsız olmak şartıyla öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı et, tavuk, balık ya da omlet gibi protein ağırlıklı beslenebilir, ana yemeğin yanına yine çok düşük glisemik indeksli yeşil salata, yeşil sebze ya da mantarı rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Karbonhidrat ağırlıklı bir yemek tercih ederseniz karbonhidratları yine düşük glisemik indeksli gıdalardan seçmelisiniz. Örneğin kepekli makarna, kabuklu pirinç, kuru baklagillerden oluşan bir porsiyonun yanında dilediğiniz kadar yeşil sebze ve yağsız yoğurt yemeniz tavsiye ediliyor.
İşlenmiş (rafine edilmiş) her karbonhidrat, patates, havuç, pancar, mısır, muz ve karpuz gibi gıdalar diyetin ilk aşamasında vazgeçilecek besinler. Diyete başladıktan iki ay sonra mönünüze yavaş yavaş bu gıdaları da ekleyebilirsiniz.

Kaçamak yaparken bile proteinli gıdaları karbonhidratlı gıdalarla karıştırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde diyetiniz sonuç veremez.

Bu diyet sırasında vücudunuzun tatlı ihtiyacını ise ilk aşamada meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyve, yağsız yoğurt, şekersiz marmelat gibi ürünlerle gidermelisiniz. Ancak diyetin ikinci aşamasında, früktozla yapılmış ya da yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata gibi gıdaları, yine miktarına dikkat etmek şartıyla tüketebilirsiniz. Bunu hak ettiğiniz bir ödül olarak görün. Ve içki sevenlere güzel haber. Montignac Diyeti’nde yemeklerde bir ya da iki kadeh kırmızı şarap içebiliyorsunuz..

ÖRNEK MÖNÜ

Kahvaltı:
Meyve, kepek ekmeği ve diyet margarin, kafeinsiz kahve, kaymaksız süt

Öğlen:
Yağ, limon ve sirkeli avokado, biftek, taze fasulye ve peynir

Akşam:
Çiğ sebze veya sebze çorbası, mantarlı omlet, yeşil salata, yağsız beyaz peynir

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyet

alkali-diyeti

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

Estetik Haber DiyetisyenŞubat 17, 2016
Oku
basen-eriten-diyet

Bu Diyet Basen Eritiyor!

Estetik Haber DiyetisyenŞubat 8, 2016
Oku
diyet-birakma

Diyet Programları Neden Yarım Bırakılır?

Estetik Haber DiyetisyenOcak 20, 2016
Oku
cay

3 Günde 4,5 Kilo Verebilirsiniz!

Estetik Haber DiyetisyenAralık 14, 2015
Oku
tarkan-diyeti

Tarkan’ın 20 günde Tam 8 Kilo Verdiren Diyeti!

Estetik Haber DiyetisyenAralık 2, 2015
Oku
buzlu-su

Buzlu Su Zayıflatıyor mu?

Estetik HaberKasım 24, 2015
Oku
manken

Ünlülerin Formda Kaldığı Manken Diyeti!

Estetik Haber DiyetisyenKasım 10, 2015
Oku
corba

Yağ Yaktırıcı Çorba Tarifi

Estetik Haber DiyetisyenKasım 4, 2015
Oku
greyfurt

Scarsdale Diyeti

Estetik Haber DiyetisyenEkim 22, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan