Beslenme

Mısır Şurubu Kullananlar Dikkat!

Ucuza mal edildiği için piyasada tercih edilen ve daha tatlı olan mısır şurubunun, ağız sağlığı için "tehlikeli" olduğu belirtildi.
Mısır Şurubu Kullananlar Dikkat!
Estetik Haber

Ramazanda ağız sağlığının korunması için sahur ve iftar sonrası diş ve diş etlerinin fırçalanmasının önemli, Mısır şurubu içeren gıdaların tüketilmesinin ise “tehlikeli” olduğu bildirildi.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, AA muhabirine, Ramazan ayında ağız ve diş sağlığının korunmasının çok daha fazla önem kazandığını söyledi.

Ramazanda oruç tutanların yaklaşık 17 saat süreyle aç kaldığını, bu geçen uzun sürede dişler üzerinde bulunan mikroorganizmaların faaliyetlerine devam ettiğini aktaran Yücel, bu durumun da dişlerin çürümesine, diş etlerinin iltihaplanmasına yol açan zararlı maddelerin ağız boşluğunda oluşmasına ortam yarattığını dile getirdi.

Sahurdan sonra dişler, diş etleri ve dilin, diş hekiminin önerdiği kurallara uygun diş fırçası ve florlu diş macunu ile fırçalanarak temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Yücel, bunun yapılmaması halinde zararlı maddelerin dişleri çürüttüğünü, diş eti iltihaplarının oluşmasına ve kötü ağız kokusuna neden olduğunu kaydetti.

İftar ve sahur arasında çoğunlukla karbonhidrat türü yiyecek ve içeceklerin tüketildiğini dile getiren Yücel, bunlarda şeker içeriğinin bulunmasının ağız sağlığı için ciddi tehlike oluşturabileceğini anlattı.

“Şekerler içinde en hızla yağa dönüşen früktoz”
Şekerlerin küçük moleküllü karbonhidratlar olduğuna ve dişte çürük oluşturduğuna dikkati çeken Yücel, şöyle devam etti:

“Ancak son yıllarda çok daha ucuza mal olan mısırdan elde edilen yüzde 80 oranında früktoz ve yüzde 20 oranında glikozdan oluşan mısır şurubu, daha tatlı ve daha ekonomik olduğu için piyasada çok daha kullanılmaktadır. Mısır şurubunun ramazan ayında daha da yoğun kullanılması yüksek ihtimaldir, bu durum ağız sağlığımıza olduğu kadar genel sağlığımız için büyük tehlike oluşturmaktadır. Ağız sağlığımızı, dişlerin üzerinde bulunan bakteri plağı içerisine nüfuz edip asit oluşturarak çürütüyor, riske atıyor, genel sağlığımızı da şekeri hızla yağa dönüştürerek olumsuz etkiliyor.”

Prof. Dr. Yücel, şekerler içinde en hızla yağa dönüşenin früktoz olduğunu, fazla früktoz kullanımının diyabet, hipertrigliserid, diyabet, koroner kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, hipertansiyon gibi hastalıklara yol açtığını belirterek, “Satılan paketlerin üzerinde mısır şurubunun yanı sıra ‘nişasta bazlı sıvı şeker’ ya da ‘NBŞŞ’ tanımları da yer alabiliyor. O nedenle genel sağlığımız ve ağız sağlığımız, piyasada satılan bu tür ürünlerden, meyve sularından, paketlenmiş tüm şekerli hazır gıdalardan dolayı tehlike altında bulunuyor ve kullanıcıların buna dikkat etmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Kaynak : Milliyet

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

Beslenme

beslenme

Egzersiz Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler!

Estetik HaberMart 7, 2016
Oku
papatya-cayi

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!

Estetik HaberŞubat 12, 2016
Oku
balık

Balığın Yanında Ne Yemeli Ne Yememeli?

Estetik Haber DiyetisyenAralık 10, 2015
Oku
ofis

Ofiste Fit Beslenmenin Formülü

Estetik HaberKasım 6, 2015
Oku
detoks

En İyi Detoks Besinleri

Estetik HaberEkim 28, 2015
Oku
ananas

Bu Besinler Ödem Söktürüyor!

Estetik HaberEkim 14, 2015
Oku
domates-suyu

Bayramda Eti Fazla Tüketen Domates Suyu İçsin!

Estetik HaberEylül 29, 2015
Oku
kurban-eti

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Estetik HaberEylül 17, 2015
Oku
sut

Sağlıklı Bir Beden için Günde 2 Bardak Süt!

Estetik HaberEylül 14, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan