Migren Ameliyatı

Migren Ameliyatı

Migren Ameliyatı

Migren ameliyatı tetikleyici kafa sinirlerinin dekompresyonuna (serbestleme-rahatlatma) dayalı bir ameliyattır. Şu an için tanımlanmış 4 ana tetikleyici sinir bölgesi mevcuttur. Bunlara ilaveten 4 adet minör başlatıcı sinir alanı daha tanımlanmıştır.

Ana Migren Ameliyatı Bölgeleri;
Alın, Şakak, Burun, Ense kökü.

Minör Migren Ameliyatı Bölgeleri;
Orikulotemporal, küçük oksipital, alın sinirinin yan dalı.

Alın Ana Bölgesi

Burada bulunan “supraorbital” ve “supratrochlear” sinirler saç içinden yapılan birer santimlik kesilerden endoskopik kamera kullanılarak serbsetlenir. Alın bölgesi fazla uzun veya alın kavsi fazla olan hastalarda üst gözkapağı kıvrımından girilerek sinirler aynı şekilde serbestleştirilebilir. Üst gözkapağı kıvrımında iyileşme daha hızlıdır. Hem endoskopik hem de açık tekniklerin amacı sinirlerin üzerindeki baskının ve “iltihabi yangının” ortadan kaldırılmasıdır.

Şakak Ana Bölgesi

“Zygomaticotemporal” isimli sinir büyük çiğneme kasının içinden geçer. Bu kasın aşırı aktivasyonu sinirde baskı ve enflamasyona yol açar. Şakak migreni ağırlıklı olan hastalarda genellikle endoskopik yöntem tercih edilir. Endoskopinin uygun olmadığı hastalarda göz kapağı kas içi veya saçtan kesi yoluyla işlem yapılabilir.

Nasal Ana bölge

Bu bölgenin teikleyici olmasındaki temel neden “trigeminal” isimli kafa sinirinin yüzeyel dalının burun hava yolunda kıkırdaklar arasında sıkışması ve gelişen “iltihabi yangı” nın sinirdeki hassasiyeti artırmasıdır. Burada burun orta kıkırdağı(septum) ve konkalara veya hava pasajındaki kontakt noktalara yönelik cerrahi işlem yapılır. Genellikle direkt cerrahi yöntemler ile yapılabileceği gibi açık cerrahi ilede şifa sağlanabilir.

Ense Kökü Ana Bölgesi

Kafa arkasında saçlı deri içinde kalan bölgede yapılacak 3-4cm lik kesi ile büyük oksipital sinir serbestleştirilir. İşlem direkt cerrahi yöntem ile gerçekleştirilir. Sinir damar eşliği sözkonusu ise mikrovasküler bir dekompresyon yapılır. Bunun için mikrocerrahi prensiplerinden yararlanılır.

Minör Tetikleyici Bölgeler

Bu alanlardan migrenin tetiklenmesi oldukça nadirdir. Genellikle muayene esnasında ilgili alana bastırınca hassasiyet sözkonusudur. Tedavide hassas alanların üzerine minik kesiler yapılarak damarsal ve sinirsel ilişki serbestleştirilir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Migren Ameliyatı

Migrende tedavi amaçlı btoksin uygulaması estetik için yapılan toksin tedavisinden tamamen ayrı bir bilgi ve tecrübe gerektirir. Toksin ile migren tedavisi 2017

Botoks Migren Tedavisi

Doç. Dr. Tayfun TürkaslanŞubat 22, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan