Bitkiler

Mide Bulantısı İçin Zencefil

Mide Bulantısı İçin Zencefil
Estetik Haber

Zencefil yemeklerde veya tıbbi amaçlı olarak birçok sağlık sorununa faydalı olan önemli bir bitkidir. Zencefil mide ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi daha birçok sorunda kullanılmaktadır.
Ayrıca sindirim sorunları için de destek besin olarak kullanılmaktadır. Fakat en önemli özelliği mide bulantılarına karşı doğal bir koruma sağlamasıdır. Zencefil genelde taze ve kurutulmuış kök, tablet veya kapsül olarak kullanılır.
Zencefili kökünü bitki çayı olarak kullanmak için zencefil kökü dilim halinde kesilir ve çaydanlığa koyulur. Sonra üzerine sıcak su dökülerek 10dk. bekletilir ve içilir. Tatlandırma için içine istenirse bal da koyulabilir.
Zencefil hangi hastalıklarda kullanılır?
Araba tutması: Yapıaln bazı araştırmalarda araba tutmasına sorununa karşı zencefilin kusmayı azalttığına yönelik bulgular elde edilmiştir.
Gebelik döneminde kusma ve mide bulantıları: Gebelik döneminde kısa sürelerle ve tavsiye edilen dzoda kullanılacak zencefilin mide bulantısı ve kusma konusunda güvenli ve etkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir.
Kemoterapi sonrası mide bulantıları: Yapıaln kanser arasştırmalarında zencefil kemoterapi sonrasında kanser hastalarında görülen mide bulantılarının şiddeti ve süresini azaltabildiği ortaya çıkmıştır.
Ameliyat sonrasında: Kimi bazı araştırmalarda zencefilin ameliyat öncesinde alınması amilyat sonrasında görülebi,lecek mide bulantısı ve kusmaları azalttğına dair bulgular elde edilmiştir.
Kemik iltihabı: zencefilin kemik iltihabına iyi geldiğinigösteren bazı araştırmalar bulunsa da bu konuda net bir fikir bulunmamaktadır.
Romatizma hastalığı: Romatizma hastalığında da zenzefilin hastalara yardımcı olduğna dair araştırmalar bulunmaktadır. Fakat bu konuda kanırlanmış kein bir
bilimsel veri bulunmamaktadır.
Kilo verme: Kilo verme konusunda zencefilin yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Fakat bu fikri destekleyen başka araştırmalara da ihtiyaç vardır.
Zencefil ayrıca iltihap gidermek, bronşit, bazı kanser hastalıkları, soğuk algınlığı, öksürük gidermek, depresyon, ishal, yüksek kolesterol, grip, baş ağrısı, kalp hastalığı, hepatitler, yüksek kan basıncı, böbrek hastalığı, düşük kan basıncı, sıtma, yılan sokması, mide ağrısı, diş ağrısı ve ülser durumlarında da kullanılabilmektedir.
Zencefilin yan etkileri nelerdir?
Gaz, şişkinlik, kalp çarpıntısı yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bu yan etkiler zencefilin toz halinde alınması durumunda daha sık ortaya çıkmaktadır.
Bir hastalığa karşı zencefil almadan önce mutlaka hekime danışmakta fayda vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkiler

chia

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?

Estetik HaberŞubat 14, 2016
Oku
karnıbahar

Karnabaharın Her Derde Deva Olduğunu Biliyor muydunuz?

Estetik HaberKasım 12, 2015
Oku

Ceviz Yaprağının Faydaları

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kuru Cilt İçin Tonik

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Ağız Felcine Hangi Bitki İyi Gelir

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Bel Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku

Mürdüm Eriğinin İnanılmaz Faydaları

Estetik HaberEylül 10, 2015
Oku

Yabani Enginar Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan