Kadın Sağlığı

Menopoz Belirtileri İçin Doğal Çözümler

Menopoz Belirtileri İçin Doğal Çözümler
Estetik Haber

Menopoz kadının yaşamında üretkenliğinin sonlandığı dönem olarak bilinir ve birçok yan etkisi görülür. Genelde vücutta bulunan hormonların sayısı ve kalitesindeki azalmadan meydana gelir. Bu zamanda hormon düzeylerinde azalma olur ve sıcak basması, gece terlemeleri, uykusuzluk, baş ağrıları ve kalp çarpıntıları olur. Menopozun bu belirtilerine karşıdoğal çözümlerkullanmak etkili sonuçlar verebilir ve belirtileri hafifletici etki gösterebilir.

Aşağıda bazı menopoz belirtileri için doğal çözümler belirtilmiştir:

Sıcak basmaları: Menopoz sorunu yaşayan kadınlarda hormon düzeylerinin azalmasıyla birlikte sıcak basmaları oldukça yaygın görülür. Sıcak basmalarını genelde terlemeler takip eder. Bazı zamanlar kadınlar üşüdüklerini de hissederler. Menopozda sıcak basmalarına karşı günde 2 defa 400 IU E vitamini almak fayda sağlayabilir. Bununla birlikte E vitamini alımı çözümünden önce hekime danışmak ve bunların kullanılan diğer ilaçlarla etkileşiminden herhangi bir yan etkisinin olup olmayacağı bilinmelidir.

Karayılan otu çayı veya saparna kökü çayı da menopozda sıcak basmalarını hafifletebilir. Bu bitkisel çaylar doğal gıdalar satılan marketlerde bulunabilmektedir. Etkili bir sonuç için 200 gr kadar sıcak suyla birlikte demlenmelidirler.

Uykusuzluk: Menopozun en belirgin belirtilerinden birisi de uykusuzluktur. Uykuya geçmede ve yeterli sürede uyumak konusunda sorunlar yaşanır. Uykusuzluk sorunu kadında uyku yoksunluğuna, asabiyete, konsantrasyon sorunlarına, ruh hali dalgalanmalarına yol açabilir.

Yasemin çayı uykusuzluk sorununu hafifletebilir, rahatlamayı ve sakinleşmeyi sağlar. Yasemin çayı serotonin içerir. Serotonin uykuyu artıran beyindeki sinir taşıyıcılarını harekete geçirir. Serotonin ayrıca muz, balık ve hindide bulunmaktadır.

Çuha çiçeği uykusuzluk için bir başka çözümdür. Kapsül şeklinde alınabilir. Sorunun şiddetine göre gün içinde alınacak kapsül sayısı değişebilir.

Gece terlemeleri: Menopozda gece terlemeleri sıklıkla uyku sırasında olur ve genelde sıcak basmalarını takiben meydana gelir. Gece terlemesine karşı gece uyandıktan sonra birkaç yudum suyun içine 10 – 15 damla kadar aslankuyruğu damlatılır. Bu çözüm gece terlemelerini hafifletebilir.

Hayıt ağacı da menopozda sıcak basmaları ve gece terlemelerinin şiddetini azaltabilir. Hayıt ağacının tohumunun 2 – 3 ay süreyle kullanılması etkili bir sonuç verebilir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
lipodem

Lipödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 18, 2016
Oku
ADET

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmeyin!

Estetik HaberKasım 23, 2015
Oku
sigil

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberKasım 4, 2015
Oku
hamilelikte-grip-asisi

Hamileler Grip Aşısı Yaptırabilir mi?

Estetik HaberEkim 26, 2015
Oku
dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Estetik HaberEkim 20, 2015
Oku
tup-bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Tutmama Nedenleri

Estetik HaberEkim 17, 2015
Oku
Ertesi-Gün-Hapı

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Estetik HaberEylül 16, 2015
Oku
hamile

Hamile Kalmadan Önce Alınacak Önlemler

Estetik HaberEylül 7, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan