Bitkiler

Limonlu Maydanoz Çayı ve Faydaları

Limonlu Maydanoz Çayı ve Faydaları
Estetik Haber

Diyetisyenlerin hastalarına tüketilmesini tavsiye ettiği ve diyet listelerinde önerilen karışımlardan biri de Limonlu Maydanoz Çayıdır. Maydanoz içerisinde barındırdığı C,A ve K vitaminleri sayesinde vücudumuzun vitamin ihtiyacını karşılamasının yanı sıra Karaciğerde oluşan zararlı bakterilerin ve biriken fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur.

 

Maydanoz bilindiği gibi kilo verdirmez, ancak metabolizmayı hızlandırarak vücudun zararlı toksinleri dışarı atılmasına yardımcı olur.

Maydanoz bilindiği gibi hoş kokusuyla ve besleyiciliğiyle yemeklerin ve salataların vazgeçilmezidir. 10 gr Maydanoz günlük C,A ve K vitaminleri karşılamaya yetecektir.

Maydanoz uysal bir bitkidir. Her iklimde ve şartta yetiştirilebilir. Bir kez dikildikten sonra her sene yetişir ve toplanabilir. Sağlık açısından önemli bir besin kaynağıdır.

 

Maydanoz eski tarihlerden bu güne kadar çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Bunları sıralayacak olursak Mide şişkinliğini gidermek, Mide ağrılarını gidermek ve rahatlatmak, İdrar yollarını temizlemek, Karaciğerdeki zararlı fazla suyu dışarı atmak, Vücuttaki zararlı toksinleri ter yoluyla dışarı atmak, Böbrekleri ve Safra kesesini temizlemek gibi birçok şekilde kullanılmıştır.

Bunun yanı sıra Demir vitamini eksikliğini giderir, Antioksidan özelliği vardır, Böbrek taşı ve Böbrek kumunun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 

Maydanozun yukarıda belirttiğimiz gibi kilo verdirme özelliği yoktur ancak mideyi tok tutmada yardımcı olur. Yalnız Maydanozu Limon kabuğu ile birlikte kaynatıp tüketirseniz o takdirde kilo vermeniz mümkün olur. Bilindiği üzere Limonda yoğun C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca Limonun Antioksidan, Karaciğer ve Safra taşlarının temizlenmesi gibi Maydanoz ile birçok özelliğinin aynı olmasının yanı sıra Fosfor, Demir, Kalsiyum gibi sağlık açısından önemli minerallere de sahiptir.

 

Limonlu Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Taze Maydanozu ve Limon Kabuğunu tüketeceğiniz su miktarı kadar örneğin; 3 veya 4 su bardağı kadar suda 15 dakika kadar kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Maydanoz taze kullanılabildiği gibi kurumuş parçacıklar halinde de kullanılabilir.

 

Not: Bir su bardağı için kullanılan Taze Maydanoz miktarı 20 gr, kurumuş parçacıklar halindeyse 10 gr ve yarım Limon kabuğu kadardır. Kullanılacak miktar suyun miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

 

Limonlu Maydanoz Çayının tadı biraz acımsı olabilir. Bu durumda Şeker veya Bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

 

Bu karışımı özellikle sabahları kahvaltıdan 1 saat önce aç karnına bir su bardağı tükettiğiniz takdirde metabolizmanızı hızlandırarak terlemenize ve buna bağlı olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Akşamları ise yemekten 1 saat önce tükettiğiniz takdirde tokluk hissi vererek az yemenize sebep olacak ve kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

 

 

Limonlu Maydanoz Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

 

Maydanoz ve Limon gerek yemeklerimizde, gerekse salata çeşitlerimizde her ne kadar güvenle tüketiyor olsak da, bu iki vitamin ve mineral küpünün çayını tüketirken dikkat etmemiz gereken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Örneğin; Günde 2 su bardağından fazla tüketilmemelidir, aksi takdirde mide bulantısına yol açabilir. Limonlu Maydanoz Karışımı tokluk hissi verdiği için yemek yeme alışkanlıklarınız değişebilir bu nedenle, özellikle Hamile veya Emziren bayanlar kullanmadan önce mutlaka Doktoruna danışmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkiler

Bitkiler

chia

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?

Estetik HaberŞubat 14, 2016
Oku
karnıbahar

Karnabaharın Her Derde Deva Olduğunu Biliyor muydunuz?

Estetik HaberKasım 12, 2015
Oku

Ceviz Yaprağının Faydaları

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kuru Cilt İçin Tonik

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Ağız Felcine Hangi Bitki İyi Gelir

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Bel Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku

Mürdüm Eriğinin İnanılmaz Faydaları

Estetik HaberEylül 10, 2015
Oku

Yabani Enginar Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan