Güzellik

Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?
Arzu Güngör

Güneş lekeleri, düşündüğünüz gibi tatil sonrası değil sonbaharda ortaya çıkar.

Yaz aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünden herkes bol miktarda yararlanmak ister. Özellikle de güneşten. Ancak vücudumuz için son derece yararlı olan güneşin istenmeyen yan etkilerinden biri de güneş lekeleridir. Doğalife Estetik ve Plastik Cerrahi Koordinatörü Arzu Güngör; güneşin bedenimize verebileceği zararları ve yazdan kışa geçerken güneş lekelerinden nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor.

Güneş, havuz ve denizin vücudunuzdaki etkileri;

• Ciltte kırışıklık, hücre yenilenmesinde aksama, melanin pigmentinin aşırı çalışması sonucu dengenin bozulması ile ortaya çıkan güneş lekeleri, ciltte savunma mekanizması olarak kalınlaşma ve nem kaybı-kuruluk, çiller, sivilcelerde artma
• Kılcal damar genişlemeleri, varis,
• Cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sarkmalar,
• Saçlarda kuruluk ve matlaşma, çabuk kırılma, kepeklenme (Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları ile deniz suyundaki tuz ve havuzlardaki klor bunda önemli etkenlerdir),
• Tırnaklarda incelme ve sararma gibi erken yaşlanma belirtileri.

Kuru ve gergin cilt görünümünün giderilmesi için, mevsime ve cildin o anki ihtiyacına uygun doktor önerisiyle günlük bakım ürünlerinin kullanılması, bariyer görevi yapan cildimizin ancak yapısına uygun ürünlerle nemlendirilmesi ile olumsuz dış faktörlerin cilt altına ulaşılması engellenebilir. Bu nedenle kışın nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Soya, yeşil çay, yenileyici maske, vitaminli meyve maskesi, antioksidan maskeler ve nem maskeleri cildin ihtiyacını ciddi oranda karşılamaktadır. Ayrıca kışın genellikle gerekli olmadığı düşünülerek güneş koruyucuların kullanılmadığı görülmektedir. Aksine, kesinlikle kullanılması gerekmektedir ama yine mevsimine uygun olması tercih edilmelidir. Ev bakımı ürünlerinin kesinlikle doktor önerisiyle kullanılması gerektiği, yanlış kullanılan ürünlerin tedavi etmek yerine sorunları daha da artırdığı unutulmamalıdır.

Güngör, hekimler tarafından cildin ihtiyacına göre belirlenen bir protokol dahilinde uygulanan işlem ve detayları şu şekilde özetliyor;

1. Cilt bakımları; soruna yönelik ve cilt yapısına uygun ürünlerle yapılan cilt bakımları cilde kaybettiği nemi kazandırır,
2. Oksijenterapi; fotoyaşlanma belirtilerinde, cilt neminin azaldığı her durumda, hassas, etkili ve güvenli bir yöntemle canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar,
3.Peelingler; Karbon peeling uygulamada kullanılan karbon solüsyonu mikrosaniyelik atımlarla gözeneklerin içine iyice yerleştirilir ve bu noktalar hedef haline getirilir. Sonrasında yapılan nanosaniyelik atımlar ile bu partiküller tümüyle patlatılarak temizlenir. Uygulamadan hemen sonra ciltte fark edilebilen bir pırıltı görülür. Güneş lekeleri ve melasmada (hormonal etkilerle olan lekelenme) oldukça etkili bir tedavi sağlar. Her mevsim uygulanabilir olması ve en hassas ciltte dahi yapılabilir olması tedavide ciddi bir avantaj sağlar.

Fraksiyonel karbondioksit lazer ; Akne izleri, çatlaklar, benlerin alınması, sarkmada, yara izlerinde, kırışıklıklarda ve cilt yenilemede kullanıldığı gibi cilt rengini düzenlemede de kullanılan bir tedavidir. Özellikle yüzeysel lekelerde tercih edilir.

Water peeling; Düşük frekansta ultrason kullanarak soyma fonksiyonu ile ölü hücreleri, aşırı sebumu, havada bulunan kirletici maddeleri, makyaj ve benzeri zararlı maddelerin artıklarını ortadan kaldırır; bunu yaparken kişinin sosyal hayatında kesinti olmaz. ilk seansta bile cildinizin üzerindeki yağ butonlarının ve siyah noktaların kaybolduğunu görürsünüz. Su ile yapılan uygulama cilde kesinlikle zarar vermemekle birlikte anında ferahlama ve canlılık getirmektedir. Bunların dışında kimyasal peelingler ve enzimatik peelingler de cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla üst tabakasının uzaklaştırılması işlemidir. Özellikle peelingler güneş lekeleri, kırışıklıklar ve akne izlerinin giderilmesinde, cildin nem ve yağ dengesini kontrolde faydalıdır. Cildin canlı ve homojen bir görünüm almasını sağlar.

4. Gençlik aşısı; kullanılan saf hyalüronik asit sayesinde cilde kaybettiği nemi kazandırarak leke tedavisine katkı sağlar. 3 doz halinde yapılır.
5. PRP; (trombositten zengin plazma) cilde nem kazandırma ve hasarlı bölgelerde iyileşmeyi hızlandırma özelliği sayesinde leke tedavisinde de destek amaçlı kullanılabilir. 2 hafta arayla 3-4 seans uygulanır.
6. Mezolifting; yüze; nem, dolgunluk, gerginlik, renk ve ışıltı vererek, anında diri ve genç bir görünüm sağlar,
7. Hyaluronic Acid uygulamaları; cildin nem dengesini kazanmasında, yenilenmesinde ve yapılanmasında yararlanılan yöntemlerdendir,
8. İğneli Radyo Frekans; Cilt yenileme, toparlama, yara izi, leke tedavisi gibi uygulamalarda yararlanılan uygulamadır,
9. Radyo Frekans ve Ultra Skin yöntemleri; Radyo Frekans ve Ultra Skin ile cilt gençleştirme ile cilt elastikiyetinin kaybına bağlı olarak oluşan sarkma ve kaş, alın, yanak, ağız kenarı, yüz konturu, çene hattı ve gıdı bölgesi ile göz çevresinde kırışıklıklarında cerrahi bir işlem olmadan düzelme ve gençleşme sağlanmaktadır,
10. Göz Mezoterapisi ve özel göz peelingleri; gözaltı morluk ve torbalanmaları için kullanılan yöntemlerdir,
11. Saç Mezoterapisi ve PRP ler; yüzde ince ve derin kırışıklıkların olduğu bölgelerde, izlerde, çatlaklarda, saç dökülmesinde, cilt tonunu sıkılaştırmada, dekolte, kol, el yaşlanma izlerini azaltmada kullanılabilen bir yöntemdir.
12. Lazerle cilt yenilemeleri, elastikiyet kayıplarında, lekelerde, cilt gözeneklerinin genişlemesinde kullanılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki güneş sadece yaz aylarında, tatilde veya kış sporları yaparken değil günlük hayatımızda, kışın da korunulması ve zararlarına karşı önlem alınması gereken bir tehlikedir. Kaliteli yaşamın vazgeçilmezi olan güneşe karşı koruyucu önlemler özellikle ozon tabakasındaki incelmenin olduğu son yıllarda daha da önem kazanmıştır.

Arzu Güngör
Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik
Arzu Güngör

Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Güzellik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
soğuk lipoliz

Soğuk Lipoliz Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 25, 2019
Oku
microblading

Kusursuz Kaşlar İçin Microblading!

Uzm. Est. Seher TunalıMayıs 25, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan