Estetik

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”
Dr. Özgür Esen Çetiner

Akıllı dolgu nedir? Akıllı dolgu nasıl uygulanır?

Dr. Özgür Esen Çetiner cilt gençleştirme uygulamalarında en önemli noktaların başında kolajen üretimini artırmak olduğunu ve bu bağlamda son yıllarda kolajen üretimini artıran dolguların daha çok tercih edilmeye başlandığını belirtti.

Son yıllarda yaşlanma belirtilerini geciktirme arzusu hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önemli hale geldi. Giderek artan bu talebin yaşlanmayla savaşan pek çok medikal estetik yöntem ve uygulamanın gelişmesine neden olduğunu söyleyen Dr. Özgür Esen Çetiner cilt gençleştirmede en önemli noktaların başında kolajen üretimini artırmak olduğunu ve bu bağlamda son yıllarda kolajen üretimini artıran dolguların daha çok tercih edildiğini söyledi.

Yaşlanma sürecimizi genetik ve çevresel faktörler olarak tanımlanan iki etmen belirler. Bunlardan daha etkili olan çevresel faktörlerden özellikle güneş ışınları, cilt kolajeni üzerinde çok ciddi hasar oluşumuna neden olur. Ayrıca sigara kullanımı, kötü beslenme, sağlıksız yaşam koşulları, hormonal bozukluklar, sistemik ve metabolik hastalıklar gibi pek çok neden çevresel yaşlanma nedenleri arasında yer alır.

Yaşlanma sürecinde cildimizde bulunan kolajenin yapısında bozulma ve hasarlanma olur. Kolajenin kalitesi azalır ve bu durumun ciltteki karşılığı gevşeme ve elastikiyet kaybıdır. Ayrıca yıkılımın fazla olması ve yerine yeterince yenisinin üretilmemesi nedeniyle cilt kolajeni miktar olarak da azalır.

Sonuçta yerçekimi etkisinin de sürece katılımıyla elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluğun azalması, yanaklarda boşalma ve aşağı doğru sarkma, burun kenarı oluğunda derinleşme, gülme çizgilerinin belirginleşmesi, dudak üzerinde sigara çizgilerinin oluşumu, dudakta büzülme ve ağız kenarlarında sarkma meydana gelir.

Bu süreçte vücudun kendi kolajen üretim mekanizmalarını uyararak kolajen miktarının ve üretilen kolajenin kalitesinin artırılması hedeflenir. Kolajen üretimini destekleyen yeni nesil dolgularda bu nedenle son dönemlerde oldukça tercih ediliyor.

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dolgunun %70 ini oluşturan özel bir içerikten oluşan “Akıllı Dolgu“, bu sayede vücuttaki kolajen üretimini artırarak ilk uygulama anında oluşan dolgunluk görünümünü verir. Uygulamadan 6-8 hafta sonra tamamen biyo emilime uğrayarak yok olur. Gerçek anlamda dolgu etkisini yaratacak olan deri içerisinde homojen olarak dağılmış olan PCL Parttikülleridir. Bu partiküller birbirlerine yakınlıklarına bağlı olarak değişik hacimde kolajen oluşumuna neden olurlar.

Kolajen oluşumu 1. Ay başlar ve 4. Aya kadar artarak devam eder. Sonuçta PCL Partikülleri tamamen biyo emilime uğradığında, lifting etkisini ve dolgunluğu verecek yeterli miktarda kolajen oluşmuş olur. Yaklaşık 30 yıldan beri cerrahi uygulamalarda dikiş ip olarak güvenle kullanılan KaproLakton ise dolgunun kalan %30 unu oluşturur. Kolajen üreten hücreleri uyararak dokunun kendi yeni ve sağlam kolajenini üretmesine yol açar.

Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kolajen uyarıcı dolguların uygulanışı diğer dolgularda olduğu gibi çok kolaydır. Bu nedenle küçük bir dokunuş olarak ifade edilebilir. Lokal anestetik ile uygulanması nedeniyle ağrısızdır. Uygulama sonrasında günlük yaşama hemen dönülebilir.

İlk uygulama anında görülen hafif dolgunluk jele aittir ve birkaç haftada kaybolur. Gerçek etki için 3-4 ayın dolmasını beklemek gerekir. Çünkü yeterli kolajen oluşumu için bu süreye gerek vardır. Bu sürenin sonunda ciltte istenen lifting etkisi ve dolgunluğun yanı sıra cilt kalitesinde ve görüntüde iyileşme görülür.

Kolajen uyarıcı bir dolgu olarak Akıllı Dolgu, bir yıldan dört yıla kadar kalıcılık sağlayabilen dört ayrı formdadır. Yüz bölgesinde dudaklar ve göz altları dışında hacim ve lifting gereksinimi olan her yere uygulanabilir. El sırtı, boyun ve dekoltede cilt kalitesini ve elastikiyetini artırmak amacıyla uygulanmaktadır. Yüzdeki yara izlerine, derin acne izlerine ve elastikiyetini yitirmiş gevşek deriye yardımcı olabilir.

“Akıllı Dolgu” Daha Güvenli midir?

Cilt içerisine verilen dolgu maddesinin 1-3 ay içerisinde tamamının biyo emilimle yok olması, etkilerinin bir ayda başlayıp dört ay gibi bir sürede yavaş yavaş oluşması ve hızlı hacim artışı yapmaması öne çıkan özellikler…

Diğer dolgu sistemlerinde kalıcılık süresini artırmak amaçlı kullanılan ve zaman zaman olumsuz etkilere neden olabilen çapraz bağ yapısına sahip olmaması gibi nedenlerle de yeni nesil kolajen uyarıcı dolguların daha güvenli oldukları söylenebiliriz.

Dr. Özgür Esen Çetiner
“Tıp eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Özgür Esen Çetiner’in mesleki ilgi alanları; medikal estetik, ozon, nöral terapi ve proloterapidir. Özellikle medikal estetik ve ozon tedavisi konusunda uzmanlaşan Dr. Özgür Esen Çetiner bu alanlardaki eğitimini Londra’da tamamlamıştır.”

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Dr. Özgür Esen Çetiner

"Tıp eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Özgür Esen Çetiner’in mesleki ilgi alanları; medikal estetik, ozon, nöral terapi ve proloterapidir. Özellikle medikal estetik ve ozon tedavisi konusunda uzmanlaşan Dr. Özgür Esen Çetiner bu alanlardaki eğitimini Londra’da tamamlamıştır."

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Ozan BALIKMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
Fibrocell Kök Hücre Tedavisi

Fibrocell ile Kök Hücre Tedavisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan