Sağlık

Kaşıntıyla Başlayan Hastalık: Suçiçeği

Kaşıntıyla Başlayan Hastalık: Suçiçeği
Estetik Haber

Bahar aylarında sık karşılaşılan ve en çok 2-8 yaş çocukları pençesine düşüren suçiçeği hastalığına karşı nasıl tedbir alınmalı, neler yapılmalı?

 

Çocukların en büyük kabuslarından biri olan suçiçeği hastalığı, bahar aylarının gelmesiyle birlikte kendini göstermeye başladı. Uzmanlar, içi sıvı dolu kabarcıklar ve kaşıntıyla kendini gösteren hastalığa karşı aileleri uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ş. Akgüngör, Türkiye’de suçiçeği vakalarının yüzde 95’nin 15 yaş atlı çocuklarda görüldüğüne dikkat çekti.

Gözün dış zarından bile bulaşabiliyor 

Hastalığa ‘Varisella Zoster’ isimli bir virüs neden olduğunu belirten Dr. Akgüngör, hastalık hakkında şu bilgileri verdi:
“Suçiçeği, son derece bulaşıcıdır. Hastalık, bağışıklığı olmayan bir kişiye 1 saat içinde bulaşabilir. Bulaşma, doğrudan temas veya hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında, havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunması ile olur. 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı çoğalabilen virüs, gözün dış zarından da vücuda girebilir. Teması izleyen 4 gün içinde virüsün üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar.”

Anne karnında bebeğin ölümüne neden olabilir 

Kabarcıkların kaşınarak patlatılması, hem sıvı içindeki virüslerin yayılmasına hem de ciltte bulunan bazı mikropların bu kabarcıkların içine girerek cilt iltihabı, apse ve yumuşak doku enfeksiyonlarının oluşumuna sebep olabildiğini hatırlatan Dr. Akgüngör, “Gebelikte suçiçeği enfeksiyonu geçiren anneden, karın içindeki bebeğe suçiçeği bulaşabilir. Gebeliğin ilk 4-5 ayında ve özellikle ilk 3 ayında geçirilen suçiçeği enfeksiyonu, bebeğin ölümüne, kol ve bacaklarda kısalıklara, deride büzüşmelere, göz anomalilerine ve merkezi sinir sistemi hasarına yol açabilir” diye konuştu.

Suçiçeği çıkaran çocuğa aspirin vermeyin 

Suçiçeğinin genellikle hafif geçirilen bir hastalıktır olduğunu dile getiren Dr. Akgüngör, şunları söyledi:
“Tedavi daha çok şikayete yöneliktir. Aspirin dışı ateş düşürücüler, kaşıntı ilaçları ve temizliğe dikkat etmek yeterlidir. Döküntülerin içinde virüs bulunduğundan kabarcıklar patlatılırsa virüslerin etrafa yayılabileceğinden krem gibi ilaçların sürülmesi tavsiye edilmez.
Enfeksiyon sırasında ve sonrasındaki ilk günlerde ateşi düşürmek veya ağrıyı kesmek amacıyla aspirin kullanımı beyin ve akciğerlerde tahribata neden olan Reye Sendromu’nun gelişmesine neden olabilir. Bu durumda karaciğerde yağ birikir, kafa içi basıncında aşırı yükselmeler olur, bu da ölüme yol açabilir. Bu nedenle aspirin kullanımı tavsiye edilmez.”

En etkin korunma aşı

Bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip, yetişkinlik döneminde “zona” olarak ortaya çıkabileceğini anlatan Dr. Akgüngör, “En etkili korunma yöntemi aşılanmaktır. Aşılamada 12-15 ay arasında ilk doz, 4-6 yaş arasında ikinci doz önerilmektedir. 13 yaşından büyüklere ise bir ay ara ile 2 doz yapılması gerekir. Suçiçeği ile temas eden 12 aydan büyük duyarlı kişilere ilk 72 saat  içinde suçiçeği aşısı uygulaması hastalığı önleyebilir. Aşı, gebelere veya aşıdan sonra 3 ay içinde gebelik planlayanlara yapılmamalıdır” diyerek aileleri uyardı.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Sağlık

yutulabilir mide balonu

Dr. Hasan Altun Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Detaylı Bilgiler Veriyor

Prof. Dr. Hasan AltunOcak 26, 2023
Oku
rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
tüp mide ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur?

Prof. Dr. Hasan AltunMayıs 18, 2019
Oku
diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Estetik HaberKasım 3, 2016
Oku
migren

Migren Hastalığı Neden Oluşur?

Estetik HaberEkim 29, 2016
Oku
dis-estetigi

Diş Estetiği ve Çene Bozuklukları Tedavisi

Estetik HaberEkim 26, 2016
Oku
dis-eti-kanamasi

Diş Eti Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberEkim 18, 2016
Oku
Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
hollywood-smile

Güzel Bir Gülümseye Sahip Olabilmek için Hollywood Smile

Estetik HaberTemmuz 25, 2016
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan