Estetik

Kaburga Kemiğinden Burun Estetiği Ameliyatı

Kaburga Kemiğinden Burun Estetiği Ameliyatı
Op.Dr. Ozan BALIK

Muayenenin arkasından hastama burnunuzu onarabilirim ama kaburganızdan kıkırdak almam gerek dedim. Burun gibi son derece teknik bir ameliyat için bana güvene hastam kaburgayı duyduğunda küçük dilini yutacak gibi olmuştu. Tabi Hz. Adem’in kaburgasından yaratılan Hz. Havva anekdotu ile sempatik görünmeye çalışırken ağzımın payını aldım: “Ben Havva değilim” 🙂

Evet burun ameliyatında kaburga kıkırdağı kullanılır. Peki ne zaman? Standart bir primer burun (yani hiç dokunulmamış bir burun) estetiğinde burnumuzun septum denilen orta kıkırdak duvarından bir parça alınır ve yeni burun şekli verilirken hem şekillendirme hem de solunum desteği amaçlı kullanılır. Peki neden? Burun ameliyatına başladık kesilerimizi yaptık ve vazgeçtik, mukoza kesilerini hemen geri diktik diyelim. Her ne kadar daha kıkırdak ve kemiklere dokunmamış olsak bile sırf yumuşak doku ve ligaman bağlantılarını kestiğimiz için burun derisinin elastik kuvvetleri tarafından kesi hattımıza bir kuvvet biner ve burun şekliniz bozulmaya başlar. Yumuşak dokuları tekrar yerine dikmiş olmamız bu bozulmaya engel olamaz. Çünkü iyileşme süreci tamamlanmadan yumuşak doku direnci eski haline hemen ulaşamaz. Peki burun estetik cerrahisi (rinoplasti) sırasında bu doku elastisitesi nasıl sorun çıkarmıyor. Çıkarıyor tabi ki. O yüzden dışarıda o meşhur burun ucu düşmesi efsanelerini duyuyoruz. Ameliyatlarımız sonrası burun ucunda düşme olmasın diye, uç hizasında (kolumella içine) septumdan aldığımız kıkırdakları koyarız (buna greftleme denilir). Çok teknik olduysa söyle özetleyeyim. Burun derinizden yeni bir çadır yapıyoruz ve çadıra da yeni direkler lazım. Bunun dışında solunuma destek olmak üzere de farklı noktalara kıkırdak koyuyoruz.
Peki, kaburgadan almak ta ne demek oluyor? Daha önce burun ameliyatı olduysanız, o ilk ameliyatınızda septumunuz bu amaçlı kullanılmış yada açılıp kapatıldığında çok hasarlanmış olabilir. Bu yüzden siz ikinci kere böyle bir sıkıntıya girmeye niyetlenmişken biz de malzeme olarak hazırlıklı olarak ameliyata girmeliyiz. Bu korkulacak bir durum değildir. Toplamda 2-3 cm kibar bir kesi ile kaburganızın ucundan bir parça kıkırdağı alırız.
Bunu daha önce hiç duymamış hastalar için çok çılgınca gelirken, araştırmış kişiler kaburgam olmaz kulağımdan alın derler 🙂 Kulak kıkırdağı da çok değerli bir kıkırdaktır ama yük taşıma görevi için uygun değildir. Onu daha çok yumuşak burun ucu onarımlarında kullanırız, yada direnç gerektirmeyen greftlemelerde.

Bu konuda çok endişelenmemelisiniz, zannettiğinizden çok daha kolaydır ve başarı oranı da son derece yüksektir. Ayrıca sağlam bir burun için Hz. Havva’ya empati yapma şansınız da olacak böylece. Pozitif olun 🙂

Op.Dr. Ozan BALIK
Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Ozan BALIK
@ozanbalik

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı 1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Estetik

ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Ozan BALIKMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Ozan BALIKMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
Fibrocell Kök Hücre Tedavisi

Fibrocell ile Kök Hücre Tedavisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan