Bitkiler

Hurmanın İnanılmaz Faydaları

Hurmanın İnanılmaz Faydaları
Estetik Haber

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte tüketimi hızla artan gıdalardan en önemlisi hurmadır. Bilinen en eski hatta ilk meyvelerden olan hurma hakkında ne kadar bilgimiz var ? İnanın hurmanın faydalarınız öğrendikten sonra Ramazan ayı dışında da hurma tüketeceksiniz. Hurmanın içeriğine bakarsak; Sodyum, Protitin, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Kükürt, Fosfor, Klor, B1-B2-A ve C vitaminleri maddeleri vardır.

Hurmanın Faydaları

 • Tokluk Hissi Verir : Hurmanın lif oranı çok yüksek olduğu için midede ve bağırsakta sünger görevi görür. Böylece hurma yiyen insan midesinde şişkinlik hisseder. Bu durum da insana tokluk hissi verir.
 • Kabızlığı ve Gazı Önler : Daha önce de belirttiğimiz gibi içerisinde ki yüksek lifler bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve güçlendirir.
 • Tok Kalma Süresini Uzatıyor : Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sahurda yenilen iki tane hurma, gün içerisinde ki acıkmayı erteliyor.
 • Kan Şekeri Dengeleyici : Sahurda yoğurt ile birlikte hurma tüketilirse kişinin kan şekeri kontrol altına alınır.
 • Sinirlere ve Göze İyi Gelir : Hurmanın faydaları konusunun önemli bir maddesi de hurmanın bünyesinde bulundurduğu A ve B vitaminleri sayesinde sinir sistemine iyi geldiği ve gözleri de kuvvetlendirdiği bilinmektedir.
 • Anne Sütünü Artırıcı Özelliği : Hurmanın içeriğinde meyve şekeri olarak Türkçe’ye çevrilen fruktoz vardır. Fruktoz, susmaya teşvik eder ve annenin sık su içmesini sağlar. Bu da süt miktarı ile doğru orantılıdır.
 • Stresi ve Yorgunluğu Azaltır : Stresli ve yorgun olduğunuz günlerde bir iki tane hurma yemek sizi rahatlatacaktır.
 • Cildi Besler : Hurmanın suyu cilt üzerine masaj yaparak sürülürse cildi besler, hamilelik ve güneş lekerine iyi gelir.
 • Yaraları İyileştirir: Hurmanın en önemli faydalarından birisi de hurma ezmesi ile doğal sızma zeytinyağı karıştırılarak krem yapıldıktan sonra yara,bere,morluk,iltihaplara bağlanırsa onları kısa sürede iyileştirir.
 • Böbrek Kumlarına : Hurma ve polenli hurma macunu yemek böbrek kumlarına iyi gelmektedir.
 • Zihin Açıcıdır : Hurma ürünleri (hurma, polenli hurma macunu,hurma kahvesi vb.) tüketmek fikir üretmeye yardımcı olur.
 • Hurma ürünleri tüketmek; Balgam-öksürük-grip gibi soğuktan kaynaklı hastalıklara, kan kanserine, kemik veremine, ağaz içi yaralara, ishale, kan tükürmeye, diş etlerini kuvvetlendirmeye, kısırlığa, iştahı kapalı olanlara, kansızlığa iyi gelir, şifa verir.
 • Loğusa Döneminde Tüketilmelidir : Hekimlerin son yıllarda yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, hurma bir antiseptik bir besindir, yaraları kısa sürede iyileştirir,sütü arttırır, bebeği besler, çocuğun büyümesini hızlandırır. Fakat bunu Peygamber efendimiz yıllar yıllar önce bir hadisinde belirtmişti : “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz.Kim lohusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIRBAŞLI olur.Çünkü hurma Hz.Meryem’in lohusalığındaki yiyeceği idi.Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c) Onu Meryem’e ikram ederdi” şeklinde buyurmuştur.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkiler

Bitkiler

chia

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?

Estetik HaberŞubat 14, 2016
Oku
karnıbahar

Karnabaharın Her Derde Deva Olduğunu Biliyor muydunuz?

Estetik HaberKasım 12, 2015
Oku

Ceviz Yaprağının Faydaları

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kuru Cilt İçin Tonik

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Ağız Felcine Hangi Bitki İyi Gelir

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Bel Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku

Mürdüm Eriğinin İnanılmaz Faydaları

Estetik HaberEylül 10, 2015
Oku

Yabani Enginar Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan