Bitkiler

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Çözümler

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Çözümler
Estetik Haber

Gözler yağlı kalmak ve ihtiyacı olan nemli bir ortam için sürekli olarak gözyaşı salgılanmasına ihtiyaç duyar. Nemli ve yağlı ortamın kaybolması gözlerde kuruluğa ve çeşitli rahatsızlık hislerine yol açar. Sürekli göz kuruluğu gözlerde acıya sebep olabilir ve nem eksikliği de kornea tabakasına zarar verebilir.

Gözyaşı kuruluğunun tedavisinde bitkisel yöntemler de kullanılmaktadır. Göz kuruluğunun getirdiği rahatsızlık hislerini hafifletmek ve göz sağlığını geliştirmek için aşağıdaki bitkisel çözümler fayda sağlar.

1. Sarıpapatya: Sarıpapatya anti iltihaplanma özellikleri olan bir bitkidir. Göz kuruluğunun getirdiği kızarıklık ve şişkinlik belirtilerini hafifletir. Kaynamış suya 2 sarıpapatya poşeti çayını koyun. Çay soğuduğu zaman sarıpapatya çay poşetlerini her iki gözünüze birer tane koyarak uygulayın.

2. Eyebright göz otu: Eyebright göz otu anti iltihaplanma karşıtı bir bitkidir. Göz otunu sıcak suyun içine koyarak ıslatın. Sonra göz otunu suyun içinden çıkarın ve suyun soğumasını bekleyin. Küçük bir fincan içine bir çay kaşığı sıvıdan dökün ve bununla gözlerinizi yıkayın. Ayrıca sıvının içine 2 top pamuk koyup ıslatarak, pamukları her iki gözünüze de yerleştirebilirsiniz.

3. Yabanmersini: Yabanmersini göz sağlığına oldukça faydalı olan bir bitkidir. Yabanmersininde bulunan aktif bileşen antosiyanosit maddesi bir antioksidandır ve gözün sağlığına olumlu etki eder ve gözyaşı salgılamasına yardımcı olarak göz kuruluğunu hafifletir. Yabanmersini kapsül şeklinde kullanılabilir. Fakat kullanım şekline ve dozajına dikkat etmek gerekir.

4. Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 yağ asitleri göz kuruluğu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurlar. Yüksek kalitede bir balık yağından veya keten tohumu yağından günlük olarak 3 – 6 gr alarak göz kuruluğu belirtilerini hafifletmek mümkündür.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkiler

chia

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?

Estetik HaberŞubat 14, 2016
Oku
karnıbahar

Karnabaharın Her Derde Deva Olduğunu Biliyor muydunuz?

Estetik HaberKasım 12, 2015
Oku

Ceviz Yaprağının Faydaları

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kuru Cilt İçin Tonik

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Ağız Felcine Hangi Bitki İyi Gelir

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Bel Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku

Mürdüm Eriğinin İnanılmaz Faydaları

Estetik HaberEylül 10, 2015
Oku

Yabani Enginar Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan