Estetik

Göz Kapağı Estetiği ile Yorgun Bakışlardan Kurtulun!

Göz Kapağı Estetiği ile Yorgun Bakışlardan Kurtulun!

Daha çok göz kapağı estetiği olarak bilinen blefaroplasti sosyal hayatımız üzerindeki gücü tartışılmaz ameliyatlardır. İletişim kurmakta olduğumuz kişileri dinlerken ya gözlerine ya dudaklarına bakarız. Bu iletişimde ne derece ön planda olduğunu gösterir bize. Bununla birlikte yaşlılığın ve yaşamın yıpratıcı etkileri de önce göz kapaklarımızda kendini gösterir.

Göz kapağını oluşturan tüm yapılar diğer yüz bölgesi yapıları gibi yaşlanır, sarkar, kırışır. Tüm bunların sosyal yansıması yaşlı görünmenin de ötesinde yorgun ve üzgün görünümlere neden olur.

Alt göz kapağı biraz farklı bir konudur. Cerrahi yaklaşımlardaki güncel yaklaşımlar ışığında alt göz kapağı problemlerini sadece alt göz kapağı ile ilişkili olarak kabul etmiyorum. Göz altında torbalanma, gözaltında halkalanma gibi sorunlar gerçekte alt göz kapağının değil orta yüzün sorunudur. Alt göz kapağı ile ilgili şikayetleri olan kşilerin hemen hepsinde yapılması gereken ort yüz germedir. İçinde germe kelimesi olsada bunu illaki yaşlılıkla ilişkilendirmemek gerekir. Bazen de bu problemler yapısal olarak bulunur. Bu konu ile ilgili orta yüz germe (midface lift) başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Kendi pratiğimde göz kapağı estetiği dediğimde üst kapağı kastetmekteyim. Üst kapakta neler yapıyoruz, ondan söz edeyim. İlk göze çarpan şey üstteki katlantılardır. Bu katlantılar cerrahi olarak çıkarılmaktadır. İhtiyaca göze aşırı dolgunluk veren yağlar azaltılabilir, tam tersi üst göz kapağı çukurda görünenler için yağ dolgusu eklenebilir. Aslında bu bölgenin problemlerini değerlendirirken göz kapağı estetiği demek yerine bakış estetiği kavramı değerlendirmek gerekir. Bir bakışı güzel gösteren sadece gözkapakları değildir. Gözün iç ve dış köşelerinde göz pınarı (kantus) denen kısımların açısı, alın ve kaşların durumu, yanakların göz küresine göre çıkık olup olmaması gibi faktörler de bakışımızın güzelliğini ortaya koyar.

Üst göz kapağı estetiği, üst kapağın açılırken yaptığı katlantıda yapılan kesiyle yapılır. Dikiş hattı da burada olacaktır. Vücudun en ince dermis tabakası burada olduğu için kesi bölgesinde de fark edilebilir bir iz genellikle kalmaz. Göz kapağı estetiği genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Eğer beraberinde başka bir girişim yapmayacaksa lokal anestezi tercihimdir, böylece aynı gün evinize dönebilirsiniz. Her bir göz kapağının için işlem süresi yaklaşık 20-30 dakikadır. Yapacağımız işlemden dolayı bir miktar şişlik ve morarma olması normaldir. Bu durum kişinin cilt özelliği ile ilişkili olarak 5-6 gün içinde kaybolacaktır.

Özellikle de bakış estetiği şeklinde değerlendirilerek elmacık kemikleri, kaş ve alına yönelik kombine işlemler de uygulanabilir.

Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
@https://twitter.com/resataltug

1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan