Gebelik

Gebelikte ( Hamilelikte ) Basur ( Hemoroid)

Gebelikte ( Hamilelikte ) Basur ( Hemoroid)
Estetik Haber

Hemoroid nedir, belirtileri nelerdir?

 

Her 100 hamile kadından hemen hemen 50 tanesinde hemoroid sorunu görülmektedir. Dolayısıyla hemoroid hamilelik döneminde yaygın bir sorundur. Hemoroid makatta oluşan şişmiş, kaşıntılı varisli damarlardır. Hemoroidin en belirgin belirtileri rektal bölgede acı, tahriş, yanma ve kaşıntı olmasıdır. Şişmiş varisli damar görüntüleri vardır. Ayrıca kanama da görülebilir.

 

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

 

Hemoroid için hekim belirtilere yönelik sorular sorar. Ayrıca fiziksel bir test ile de teşhisi netleştirir. Eğer başka bir durumdan da şüphelenirse ( kolorektal kanser ) başka testler de yapabilir.

 

Hamilelikte hemoroid neden olur?

 

Hamilelikte hemoroidlerin en temel nedenlerinden birisi bu dönemde damarlarda kan akımının artmasıdır. Bu durumdan rektal bölgedeki damarlar da etkilenir ve şişer. Sonuç olarak hemoroid vakası yaşanır.

 

Büyüyen rahim de hemoroidleri tetikleyebilir. Çünkü rahmin büyümesi, rektal bölgedeki damarlara baskıyı artırır. Bu da o bölgedeki damarlarda şişmeye neden olur.

 

Bunun yanında hemoroidleri beslenme şekli, kabızlık gibi etkenler de tetikleyebilir.

 

Hamilelikte hemoroid anne karnındaki bebeği de etkiler mi?

 

Normal şartlarda hamilelikte hemoroid anne karnındaki bebeği etkilemez. Bazı hemoroidler iyileşmesi veya tedavisi için tıbbi bir işlem gerektirir.

 

Hamilelikte hemoroidler için tedavi yöntemleri

 

Fitiller, kremler, sıcak uygulaması, oturma banyosu, hamamelis pedleri gibi tedavi yöntemleri hemoroidlerin yol açtığı acı, yanma gibi şikayetleri hafifletmeye yardımcı olur. Kabızlık sorunu çeken hamile kadınlar için hekim kabızlık sorununa karşı tedavi yöntemlerini uygular. Ayrıca katı dışkı yumuşatıcı verebilir. Doğum sonrasında vücut normale döndükçe hemoroidler de ortadan kalkacaktır.

 

Hamilelikte hemoroidleri önlemek için

 

Bazı durumlarda hemoroidleri tamamen önlemek mümkün olmasa da riski azaltmak mümkündür. Damarlara daha fazla kan akımından kaçınmak için iş yaparken kendini çok fazla zorlamamak, ayakta uzun süre kalmamak, kabızlıktan kaçınmak, bol su içmek, dengeli beslenmek, lifli besinler tüketmek hemoroidleri önlemede yardımcı olacaktır.

 

Hamilelikte aşırı kilolar da hemoroidleri tetikleyebilir. Bu nedenle hamilelikte istenilen kiloda kalmaya gayret göstermek gerekir.

 

Bağırsak hareketlerini hızlandırarak, kabızlığı önlemek için düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmemek gerekir. Egzersiz kabızlığı ve dolayısıyla hemoroidleri önlemeye yardımcı olur.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik

Gebelik

Hamile Miyim? İşte Belirtiler!

Estetik HaberŞubat 23, 2016
Oku

Hamilelikte İçilen Sigara Torunları da Etkiliyor

Estetik HaberEkim 6, 2015
Oku

Hamilelik Yogası ve Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku

Hamilelikte En Sık Yaşanan 10 Problem

Estetik HaberAğustos 28, 2015
Oku

Hamilelikte Varis ve Önlemleri

Estetik HaberAğustos 25, 2015
Oku

Folbiol Ve Gebelik

Estetik HaberAğustos 17, 2015
Oku

Hamilelikte Bu Problemlere Dikkat!

Estetik HaberAğustos 5, 2015
Oku

Yumurtlama Öncesi Akıntı

Estetik HaberTemmuz 27, 2015
Oku

Hamilelikte Hepatid-B’ye Dikkat !

Estetik HaberTemmuz 20, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan