Estetik

Estetik Burun Ameliyatlarında Endoskopinin Önemi

Estetik Burun Ameliyatlarında Endoskopinin Önemi
Op.Dr. Ozan BALIK

Estetik burun ameliyatlarında hedeflenen başarıya ulaşmak için pek çok cerrahın tercih ettiği endoskopik yöntem, ameliyat sonrasında hızlı iyileşme isteyen hastalara da avantaj sağlıyor.

Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatlarında hedefin burnun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan ideal duruma getirilmesi olduğunu belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ozan Balık, burnun güzel göründüğü kadar rahat nefes almayı da sağlayacak yapıda olmasının önemine işaret ediyor.

Günümüzde pek çok cerrahın bu ameliyatlarda endoskopik yöntemi tercih ettiğini dile getiren Op. Dr. Ozan Balık, yöntemin ameliyattan sonra hızla iyileşmek ve normal hayatına dönmek isteyenlar açısından da önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Endoskopi tekniğinin cerraha da önemli kolaylık sağladığını söyleyen Op. Dr. Ozan Balık, “Bu yöntemin rinoplastide yükselişe geçmesinin nedeni tekniğe ismini veren endoskop cihazının cerraha tanıdığı ayrıntı seviyesidir. Endoskop, 1 veya 2 mm çapında ince bir boru olup ameliyat esnasında bölgeyi aydınlatmak, görüntüleri ekrana aktarmak ve burunda milimetrik işlemler yapmak için ufaltılmış bazı tıbbi gereçleri üzerinde bulundurur” dedi.

Kırmadan Burun Estetiği

Endoskopik rinoplastide buruna yapılan dokunuşların hassaslaşması ameliyat sonrası travmanın minimuma indirilmesine imkan sağlıyor. Genelde ameliyat sonrası gelişen morluklar, burun kemiğine müdahale edilirken bazı damarların patlamasıyla oluşuyor. İyileşme süreci ise zarar gören damar ve dokuların yenilenmesiyle tamamlanıyor. ‘Kırmadan burun estetiği’nin burada devreye girdiğini kaydeden Op. Dr. Ozan Balık’ın görüşleri şöyle:

“Normalde kullanılan aletlerle aslında gerçek bir kırma eylemi gerçekleştirilmez, sadece kemik kesilerek inceltilir. Bu kesme işlemi endoskopi tekniği aracılığıyla yapıldığında, ihtiyaç duyulan en büyük ve en ayrıntılı görüntülere ulaşılır. Bu sayede cerrah, hiçbir damarın zarar görmesine fırsat vermeden burun estetiği operasyonunu gerçekleştirmiş olur. Böylece ameliyat sonrası morluklar ve iyileşme süresi en aza indirgenir.

Ekrana büyütülerek aktarılan görüntülerle burundaki kusursuz simetriyi elde etmek ve gerekli dokunuşları yapmak cerrah için kolaylaşmış olur.

3 Boyutlu Görüntüler ile Her Ayrıntı İnceleniyor

Görüntülerin bir diğer önemli özelliği ise üç boyutlu olarak alınabilmesidir. Bir hayli kaliteli olan bu görüntülerle dokular hiçbir ayrıntı kaybolmadan incelenebiliyor. Ek olarak burun ameliyatları sonrasında komplikasyonlar sadece operasyonun odaklandığı yerde gerçekleşmeyebiliyor. Endoskop aletiyle elde edilen üç boyutlu görüntüler ise cerrahın ameliyat ettiği alanda tam bir kontrol sağlamasına ve böylece bu riskin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.”

Sağlıklı ve güzel görünümlü bir buruna sahip olmak için tıp dünyasının her geçen gün yeni imkanlar sunduğunu aktaran Op. Dr. Ozan Balık, ameliyatsız burun estetiği ile kırma işlemi yapılmadan ve ameliyat sonrası travma yaşamadan güzelleşmenin mümkün olduğu görüşünde.

Op.Dr. Ozan BALIK
Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Ozan BALIK
@ozanbalik

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı 1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Ozan BALIKMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan