Estetik

Dudak Estetiğinde Kalıcı Silikon Uygulaması

Dudak Estetiğinde Kalıcı Silikon Uygulaması
Arzu Güngör

Dolgun dudaklar, her zaman güzelliğin ve çekiciliğin sembolü olarak kabul edilmiştir. Her kültürde güzel dudak denildiğinde akıllara düzgün kıvrımları olan dolgun dudaklar gelmektedir.

İdeal bir güzel dudakta alt ve üst yani her iki dudak da dolgun olmalı, üst dudağın ortasındaki kıvrım ve dudak çevresi çizgileri yani dudak konturu belirgin olmalıdır.

İnce, düz ve kıvrımsız, asimetrik ve bazen de yaşa bağlı olarak hacim ve şekil kaybı olan dudaklara dolgu uygulamaları ve çeşitli cerrahi işlemler yapılabilir.

Dudak dolgusu için hiyaluronik aistli dolgular kullanılmaktadır. Bu dolguların üretici firmasına ve kullanılan malzemenin özelliğine bağlı olarak kalıcılıkları 3 aydan 1 yıla kadar uzayabilmektedir. İşlemden önce çoğunlukla, dudaklara bölgesel uyuşturucu etkili krem sürülüp 30 dakika kadar beklenir. Sonrasında işleme geçilir. İstenirse dolgu uygulamasından önce dudaklar ,lokal anestezik ilaçlarla enjeksiyon ile tamamen de uyuşturulabilir. İşlemin hemen ardından dolgu işleminin sonuçları belirgin bir şekilde görünür hale gelir. Dudaklarda his kaybına yol açmaz. Dudak dolgusu yaparken abartıdan uzak durmak ve hep doğaldan yana olmayı önermekteyim. Dudaktaki abartı hemen kendini göstermekte ve güzel durmamaktadır. Ancak dozunda ve kişiye uygun şekilde yapıldığı zaman dudak dolguları gerçekten çok doğal ve güzel görünmektedir. Geçici olan dolgu uygulamalarını memnun kalındığı taktirde dolgunun erime süresine göre tekrar etmek gerekmektedir.

Kalıcı olan dudak büyütme yöntemlerin de ise işlem bir kere yapılır ve sonrasında tekrarlayan müdahaleler gerekmez. Kalıcı dudak büyütme yöntemleri cerrahi olarak uygulanmaktadır. Yağ enjeksiyonlarıyla kalıcı dudak büyümesi sağlanabilir. Kişinin karnından veya uyluk iç taraflarından alınan yağlar dudak bölgesine enjekte edilir. Bu yöntem kalıcı bir yöntem olmakla birlikte dudak bölgesinde çoğu zaman verilen yağın çok büyük bir kısmı erimektedir ve tekrar yağ verilmesi gerekebilmektedir. Yağ enjeksiyonu dışında dudak iç tarafından dokuların dışa doğru çekilmesi ve yine vücuttan alınan başka dokularla da dudakların büyütülmesi gibi cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Kalıcı silikon uygulamasına gelince, dudak silikonu aynen meme silikonunda olduğu gibi özel olarak dudak için tasarlanmış amerikada ve avrupada kullanılan bir silikon protez türüdür. Farklı büyüklüklerde dizayn edildiklerinden dolayı her hasta için farklı alternatifleri mevcuttur. Dudak silikonu yerleştirme operasyonu lokal anestezi altında uygulanır. Her iki ağız köşesinde iç tarafta mukoza bölgesinden yapılan yarım santimlik kesilerle silikon alt ve üst dudağa yerleştirilir. Kendiliğinden eriyen dikişlerle mukoza kesileri kapatılır. Bir kaç gün süren morluk ve şişlik olması normaldir. Dudak silikonunun boyutunu belirlerken kişiye uygun ve doğal duracak bir dudak silikonu tercih edilmelidir. Doğal, dolgun ve yüzün hatlarıyla uyumlu bir dudak görüntüsü elde etmek birinci hedeftir. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber 3 ila 5 gün arasında morluklar geçmiş olur. Tekrar tekrar geçici dolgu yaptırmak istemeyen kişiler için en ideal tedavi yöntemi kalıcı dudak silikonudur.

Kalıcı dudak silikonu uygulaması cerrahi bir müdahaledir ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Arzu Güngör
Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Arzu Güngör

Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan