Sağlık Rehberi

Domuz Gribinden Nasıl Korunmalı?

Domuz Gribinden Nasıl Korunmalı?
Estetik Haber

Domuz gribi, influenza A (H1N1) virüsünün etken olduğu insanlarda solunum yollarını etkileyen viral bir hastalık. Uzmanlar domuz
gribinden korunmanın en etkili 8 yolunu bizlerle paylaştı…

Üstelik özellikle hamileler, 2 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaşından büyükler, kronik akciğer ve obezite hastaları gibi risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda; ülkemizde kaybedilen hasta sayısının 2009 yılındaki salgında 627 olduğu belirtildi. Bu rakama göre; ülkemizde salgın nedeniyle kaybedilen hasta sayısı oranı Avrupa ortalamasının üzerinde yer alıyor. Aslında basit ama etkili yöntemlerle ölüme yol açabilecek kadar ağır seyreden domuz gribinden büyük oranda korunmak mümkün olabiliyor.

Domuz Gribi Solunum Yolu ve Eller Aracılığıyla Bulaşıyor

Uzmanlar domuz gribinin öksürme ile hapşırma sırasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaştığına dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Bu damlacıklar doğrudan solunum yoluyla veya ortamdaki eşyalardan eller aracılığıyla bulaşıyor. Kişi bu hastalık belirtilerinin başlangıcından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcı oluyor”

Belirtileri mevsimsel grip belirtileriyle aynı

Domuz gribi hastalığının belirtileri mevsimsel grip belirtilerinden farklı olmuyor. Uzmanlar domuz gribinden şüphelenmeniz gereken belirtileri şöyle sıralıyor: “38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü. Bu belirtiler mevsimsel grip ile aynı belirtiler olduğu için ayırıcı tanı amacıyla laboratuvar tetkiklerine başvuruluyor ve zaman kaybedilmeden tedaviye başlanıyor”

Bu şikayetlerde acil müdahale şart!

Solunum güçlüğü, yan ağrısı, bilinç bulanıklığı, kusma, genel durumunda kötüleşme ile 3 günden fazla süren ateş, ciddi durumun habercisi oluyor. Özellikle solunum güçlüğü, kusma ve bilinç bulanıklığı olan hastalar acil olarak tedavi gerektiriyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök bu belirtilerde zaman kaybetmeden hastaneye başvurmanın yaşamsal öneme sahip olduğu uyarısında bulunuyor.

domuz-gribi-2

Domuz Gribinden Korunmanın 8 Yolu

Domuz gribinden korunmak için almanız gereken önlemler şöyle :

1. Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.
2. Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın. Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.
3. Ellerle temas edilen kapı kolu, bilgisayar farelerini, ortak kullanılan telefonlar ve musluk gibi yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.
4. Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.
5. Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.
6. Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.
7. Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa ayrı bir odada kalın. Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.
8. Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mausları gibi malzemeleri ortaklaşa kullanmayın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
agiz-kokusu

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Estetik HaberMayıs 13, 2016
Oku
goz-kurulugu

Göz Kuruluğundan Kurtulmanın Yolları!

Estetik HaberŞubat 2, 2016
Oku
gaz-sancisi

Gaz Sancısı ve Karın Şişkinliğine Çözüm Burada!

Estetik HaberAralık 25, 2015
Oku
çinko

Çinko Hangi Gıdalarla Bulunuyor?

Estetik HaberAralık 15, 2015
Oku
idrar

Normal İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Estetik HaberKasım 26, 2015
Oku
adet

Adet Kanamasının Şiddetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Estetik HaberEkim 23, 2015
Oku

Uzun Süreli Öksürüğe Dikkat!

Estetik HaberEkim 15, 2015
Oku

Rektum Kanseri Nedir?

Estetik HaberEkim 7, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan