Estetik

Doğal Görünümlü Burun Estetiği

Op.Dr. Ozan BALIK doğal görünümlü burun estetiği ameliyatı nasıl gerçekleşir sizlerle paylaşıyor...
Doğal Görünümlü Burun Estetiği
Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş

Etrafınıza bakın. Bazı yüzleri ve burunları daha çok beğeneceksiniz. Peki neden? Beğeninizin kaynağını nedir? Bir burun kendi içerisinde de birçok estetik kısımlara ayrılır; burun ucu, burun sırtı, kanatlar gibi. Bunların birbirine oranı, diğer yüz yapıları ile uyumu, belki kaş dizaynınız, alnınızdaki ovallik, elmacıklarını ve çeneniz ile ilişkisi…. daha bir çok neden bulunabilir. Bu yüzden bazı yüzler ve bazı burunlar daha güzeldir. Ve burun estetiği cerrahisi, yada daha profesyonel ismi ile rinoplasti budur: daha güzel algılanan burunlar yaratma sanatı.

Karşımızdaki insana baktığımızda önce onun burnunu görürüz. Tam yüzümüzün ortasındaki bu organ gerçekten de güzellik algımızın merkezini oluşturur. İşte bu yüzden, insanlar orta yüz bölgesinde yada göz kapaklarında sarkma var mı yok mu bazen emin olamaz iken burunlarındaki bir görsel problemden genellikle haberdardır.

Burundaki estetik algımızı bozan şey kemik iskelete, kıkırdak yapılara ve cildimize yönelik problemler olabilir. Yaptığımız işlem bazen fazlalıkları almak, bazen başka yerlerden kıkırdak, dermiş gibi dokuları eklemek bazen de mevcut dokuyu şekillendirmedir. Bu dokuların şekil olark üç boyutlu özel bir dizaynı vardır. Bu dizayn üzerinde değişiklik yaparak şekillendirmeler yapmak özel teknikler gerektirir. Ayrıca ameliyat masasında elde edeceğiniz güzel bir görüntünün ileriki süreçte devam edebilmesi için de bir çok önlem alınmalıdır. Zira özellikle kıkırdak dokular üzerindeki perikondrium denilen zarları ve kendi elastikiyetleri nedeni ile eski şekillerine dönme istekleri vardır. Bu nedenlerden dolayı rinoplasti bilgi, beceri ve tecrübenin önem kazandığı bir ameliyat çeşididir. Aslında “komplikasyon sadece zaman meselesidir” ve tecrübe seviyeniz ne olur ise olsun rinoplasti herzaman size bir süpriz çıkartabilir. Kabul görmüş uluslararası yayınlarda risk ortalaması %10 olarak bildirilmektedir. Burada cerrahtan sıfır risk beklentisi yerine olabilecek tüm problemleri çözme becerisi beklemek, sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmek önemlidir. Doğrusuda budur.

Aynaya baktınız (aslında uzun zamandır bakıyorsunuz) ve “zamanı geldi” dediniz, artık rinoplasti olmaya hazırsınız. Şimdi uzun bir soru cevap maratonu başlıyor sizin için. Bunlardan bazılarını yanıtlayayım.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatını kim yapmalı? Bir plastik cerrah mı yoksa kulak burun boğaz uzmanı mı?

Burun estetiği ameliyatı için bir plastik cerrahına gitmeniz gerektiğini önerirsen bu sizin için şaşırtıcı olmayacaktır. O yüzden bu yargıya kendinizin varması için çok basit bir bilgi vereyim. Bir tıp kitabevine gidip KBB nin en büyük cilkt cilt kitabını masaya koyun onun yanına da estetik cerrahinin en ince kitabını. Estetik cerrahi kitabının burun estetiği ile ilgili bölümlerinin ,o dev KBB ciltlerinden çok daha fazla yer tuttuğunu göreceksiniz. O kitabevinde sadece burun estetiğine yönelik yazılmış en önemli eserleri sorduğunuzda yazarlarının plastik cerrahlar olduğu göreceksiniz. Peki bu çok mu önemli? Neyi gösterir bize? Bu sonuç gösteriyor ki estetik algı bir eğitimdir ve plastik cerrahinin doğal süreci içerisinde son derece önemli bir yer tutar. Bizler bir kanserli dokuyu çıkarırken bile sonrasındanasıl görünürü düşünürüz. KBB burunun solunum mekanizmalarına odaklı bir eğitim alırlar. Eğitimleri bittikten sonraki ilgileri doğrultusunda rinoplastiyi öğrenmeye çalışırlar. Tam tersi olarak ta plastik cerrahlar da solunumu düzeltme amacı ile kendilerini yetiştirebilmektedirler. Elbette kötü sonuçları olan plastik cerrahların olması gibi, çok güzel rinoplasti yapan KBB uzmanlarının varlığı da inkar edilemez. Tehlikeli olanlar “ nefesini açmışken şurasını da biraz düzelteyim” diyenlerdir. Rinoplastiyi bu kadar basite indirgeyen cerrahtan korkmak lazım.

Kapalı rinoplasti mi, açık mı olmalıyım? Farkı nedir?

Açık rinoplasti kolumella denilen burun orta direği üzerinde yapılan bir kesi ile başlar ve burun derisini kıkırdak ve kemik üzerinden kaldırılması ile devam eden bir cerrahidir. Savunucuları “tüm yapıları görerek yapmak iyi sonuç verir” der. Cerrah popülasyonunun %95 i şu an açık rinoplasti yapmasına rağmen revizyon oranının neden bukadar yüksek olduğunu açıklayamaz bu savları.

Kapalı rinoplasti de de kesiler vardır, kesiler burun deliğinin içinde yer alır, bu yüzden görünmezler. Bu konuda yeterli eğitimi almayana zor gelir elbette. Çünkü dar alanda çalışılır. Ama bu hiçbirşey görmeden körlemesine yapılan sonuşları tanrıya havale edilmiş bir cerrahi değildir. Dokunduğumuz hemne her yapı açık rinoplastide ki kadar görülür. Burun ucu da buna dahildir. Acık rinoplastideki her manüplasyon kapalı rinoplastide de yapılabilir, hem de burunu açmadan. Şişlikler (özellikle burun ucundaki) kapalı rinoplastide daha hızlı kaybolmaktadır. Ve açık rinoplastide kolumella dikişlerini koyup kapatana kadar ne yaptığınızı kendiniz bile tam göremediğinizi düşünüyorum.

Genel bir değerlendirme ile açık rinoplasti yapan çok başarılı sayısız meslektaşımız var. Kapalı tekniğe hakim olmayan bir cerrah için uzaktan çok zor görünmesini de anlayabiliyorum. Ama tekniğe hakim olmayan bir cerrahın da size kapalı rinoplasti olmaz denilmesini de kabul etmiyorum. Yukarıda yazdıklarımdan anlaşılacağı üzeri kapalı rinoplastiye aşığım ben. Çok nadir birkaç durumda açık rinoplasti uygulamaktayım, bunun dışında rutinim kapalı rinoplastidir.

Burnum doğal olacak mı?

Hastaların en büyük endişesidir bu. Ve haklıdır. Kötü örneklerle hepimiz karşılaşıyoruz. 1980 lerde burnun kaydırak gibi oyulduğu bir dönem olmuş ve hastalar bunu beğenmiş. 1990 larda bu hastaların düzeltilmesi ile geçmiş ve sekonder rinoplasti ile ilgili bir çok çalışma yapılmış. Günümüzde tüm bilimsel toplantıların özünde ameliyat yapıldığı anlaşılmayan doğal görünümlü ve fonksiyon kaybı olmayan burunlar elde etmektir. Altını çizelim, günümüzde kimsenin hedefi delikleri otobüs farı gibi karşıdan görülen, kaydırak şeklindeki burunlar değildir. Rastladığımız örnekler belki teknik hatalardan yada doktorları ile iletişimsizlikten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Cerrahınızın sizin burnu ile ilgili düşüncesini en iyi anlayabilme yolu simülasyon çalışmalarıdır. Elbette burnunuzu bir bilgisayar ameliyat etmeyecek, bu çalışmalar ister kağıt üzerinde, ister yüzünüzün maskesi alınarak ister ise üç boyutlu görüntüleme ile çalışılsın sizin göreceğiniz şey cerrahınızın aklındaki güzel kavramıdır. Siz o çalışmayı beğenirseniz cerrahınızın estetik algısının iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Amelitaınızda sizin burnunuz, cerrahınız ve onun bıçağı başbaşa kalır. Bir de güzel bir müzik.

Benim burun kemiklerimi kıracak mısınız?

Bu öyle bir soru ki benim bile tüylerim diken diken oluyor. Kırmak öylesine kaba bir tariftir ki, rinoplastinin şiirsel ahengine uymaz. Rinoplastide manevralar milimetrelerle ölçülür ve kemik yada kıkırdaklarınızdaki fazlalıklar (var ise eğer) ölçülerek kesilir. Kesilen parça kibarca çıkarılır. Evet, kapalı rinoplastide bunu o burnunuzun küçücük deliğinden kesmeden ve açmadan yapıyoruz.

Tampon kullanacak mısınız?

Septuma (burnun orta duvarı) yada konkaya müdahele olmadı ise genellikle tampon kullanmaya gerek yoktur. Müdahele edildi ise kullandığımız tampon slikon splint adı verilen basit ince desteklerdir. Ortasındaki deliklerden dolayı nefes alabilmektesiniz ve çok kolay çıkmaktadır. O çok korkulan metrelerce uzunluktaki eziyet araçları gibi değildir. Şu an tanıdığım plastik cerrahların neredeyse tamamı slikon splint kullanmaktadır.

Nefes alma problemim de düzelecek mi?

Bazı burun şekil bozuklukları direkt olarak burnun fonksiyonunu etkilemektedir. Buradan yola çıkarak şöyle söyleyebiliriz, bazı burun şeklindeki düzeltici manevralar sizin nefes alma problemlerinizi de düzeltebilir. Bunu en çok deviye yani eğri burunlarda görürüz. Burunu orta hatta getirince tüm hava yolu birden açılabilir. Bunun kışındaki konka ve septum problemlerinde aynı anda müdahele edilebilmektedir. Plastik cerrah kendi tecrübe ve pratiğine göre bir KBB uzmanı ile birlikte yada tek başına solunum problemlerinizi düzeltebilir. Bu konuda plastik cerrahınızın seçimini sormalısınız. Ben mi? Ben bir gemiye iki kaptan olmaz diye düşünenlerdenim. KBB uzmanlarının tekniklerini kendi uygulamalarım ile birleştiremiyorum, bu nedenle solunum problemlerini de kendim düzeltmeyi tercih ediyorum. Sinüzit ve aşırı polipleşmeleri bunun dışında tutuyorum.

Burun kanatlarım da küçülür mü?

Gerekiyor ise evet. Burun üç boyutlu bir organdır sonuçta. Eğer diğer boyutlarında küçülme yaptıysam genellikle kanatlardan da gerekiyordur. Kendi pratiğimde neredeyse %80 burun kanatlarını küçültmekteyim. Bu işlem burun deliklerinin de küçülmesi ile birlikte yada delikler küçülmeden de yapılabilir. Aklınız mı karıştı? Burun delikleri küçülmeksizin de kanatların etli kenarları inceltilebilmektedir, bilginiz olsun. Bazı hastalarda solunum problemlerine neden olmadan kanat küçültme yapabilmek adına bu önemlidir.

Ameliyat Süresi ve hastane süreci nasıldır?

Genellikle ameliyattan 1 saat önce hastaneye yatış yapmış olmalısınız. Elbette bir gece önceden aç ve susuz olarak. Yakın zamanda kan sulandırıcı herhangi bir ilaç almamış olmalısınız. Bazı vitaminler ve bitkisel çayların da kanama yapabileceğini bilmelisiniz. Genel anestezi altında çalışmayı tercih ediyorum, lokal anestezi ile konforlu bir rinoplasti olmamaktadır. Daha önce dokunulmamış primer bir burun için ameliyat sürem genellikle 1-2 saattir. Sekonder vakalar için süre probleme göre değişir. Ameliyatı sabah yaptıysam akşama taburcu olabilirsiniz. Yurtdışı yada uzak noktalardan gelen hastaları bir gece yatırabiliyorum. Hastaneden yürüyerek, tabletlerden oluşan reçetenizi alarak taburcu olursunuz.

Hastaneden çıktıktan sonra ne olacak? Nelere dikkat etmeliyim?

En önemli kural “lütfen burnunuzu çarpmayın”. İstediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Hafif bir kanama, hafif bir şişlik ve morluk çok normaldir, bir hafta içerisinde kaybolacaktır. İki yastıkla baş yukarıda yatmak, ilk gün buz uygulamak faydalıdır. Burun derisi kalınlığı ve ödem olasılığınıza göre 7-10 gü açlınızı burnunuzda tutarım. Slikon desteğinizi bu süreye göre önce yada alçınızla birlikte alırım. Şişlik durumuna göre burnunuza kağıt ince bir flaster yapıştırabilirim ve bunun bir hafta daha kalmasını isteyebilirim. Ardından burnunuzu sprey ve çeşitli nemlendirici uygulamalarla nasıl bakacağınızı anlatacağım. Bu şekilde bakım yapmaya başlayacaksınız. Flasterler de çıktıktan sonra sizi birinci, altıncı ve onikinci ayda görmek isterim. Olurda ek sıkıntılarınız olur ise kapım her zaman açıktır.

Birazda en kötü senaryolardan söz edermisiniz?

Elbette. Burunda eğrilik, aşırı kanama, yapışıklık, greft kaymaları, aşırı şişlik ve morluk, septumda delinme, enfeksiyon, sutür reaksiyonu, kulanılan ilaçlara karşı reaksiyonalar, anestezi komplikasyonları… Uluslararası yayınlar için ortalama komplikasyon %10 civarıdır. Bu cerrahtan cerraha değişmektedir. Kendi ortalamam %5-6 civarındadır. Bunların yarısı ofis ortamında sohbet ederek 5-10 dk. İçerisinde halledebileceğimiz kadar basit şeylerdir. Tekrar ameliyathaneye girme oranım %2-3 tür. Cerrahide bir söz vardır: “ameliyat yapmayan doktorun komplikasyonu da olmaz”.

Son söz…

Konu rinoplasti olunca son söz diye birşey olamaz. Bu kısa bilgilendirme umarım işinize yaramıştır. Daha fazlası için görüş ve sorularınızı beklerim. Şimdiden geçmiş olsun…

Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
@https://twitter.com/resataltug

1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan