Beslenme

D Vitamininin Faydaları

D Vitamininin Faydaları
Estetik Haber

D vitamini eksikliği insanlarda eksikliği en çok yaşanan vitaminlerden birisidir. Vücut sisteminin uygun bir şekilde çalışması ve genel olarak iyi bir sağlık için günlük D vitamini ihtiyacının giderilmesi gerekir. Eğer D vitamini eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız veya bu konuda şüpheleriniz varsa hekime danışarak D vitamini düzeylerinizi ölçtürün. D vitamini ihtiyacınız için veya D vitamini alımınızı artırmak için aşağıdaki D vitamini kaynaklarını dikkate almanızda fayda vardır:

D vitamini içeren besinler

D vitamini içren çok zengin bir besin yelpazesi bulunmamaktadır. Bu nedenle insanlarda D vitamini eksikliği yeterince D vitamini içeren besinleri tüketmemekten dolayı oluşabilir. Bu nedenle D vitamini içeren besinleri iyi bilmek ve bunları günlük diyette mutlaka tüketmek gerekir. Örneğin süt, yoğurt gibi D vitamini içeren besinleri tüketmelisiniz. Ayrıca somon balığı, ton balığı, kral uskumru gibi yağlı balıklar da D vitamini açısından zengindir.

Güneş ışığı

Güneş ışığı D vitamini açısında oldukça değerli bir kaynaktır. Düzenli bir şekilde güneş ışığı almak günlük D vitamini açısından oldukça faydalıdır. Vücut güneş ışığına maruz kaldığında D vitaminini kendisi üretebilmektedir. Haftada 2 gün 30 dakikaya kadar güneş ışığı almak gerekir. Güneş ışığından yeterince faydalanabilmek için haftada 2 defa 30 dakikaya kadar korumasız olarak saat 10:00 – 16:00 arasında herhangi bir zamanda el, yüz, kollar ve bacak bölgesinin güneşe maruz bırakılması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde diğer zamanlarda cildi elbette güneşli havalarda korumak da gerekecektir. Çünkü aksi halde güneşin ultraviyole ışınları cilt için zararlı etkiler doğurabilir. Buna cilt kanseri riski de dahildir.

Vitamin destekleri

D vitamini eksiliği çeken kişilerde eğer günlük diyette yeterince D vitamini içere besinler tüketemiyorlarsa D vitamini desteği almaları tavsiye edilebilir. D vitamini desteği hekime danışılarak alınmalıdır. Hangi dozlarda alınacağına hekim karar vermelidir. D vitamini destekleri ayrıca kolesterol düşürücü ilaçlar, steroidler veya başka ilaçlarla etkileşime geçerek yan etkiler gösterebilirler. Bu nedenle hekim tavsiyesiyle alınmalıdır.

D vitamininin faydaları nelerdir?

D vitamini kemik sağlığı için gereklidir. D vitamini ayrıca kalsiyumun emilmesine yardımcı olur ve kemik gelişiminde ve bakımında faydalıdır. Vücutta D vitamini eksikliği yaşandığında kemiklerde kırılma ve zayıflama riski de artar.

D vitaminin kemik sağlığı dışında da önemli faydaları vardır. D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Hücre gelişimi, sağlıklı bağışıklık sistemi ve iltihaplanmayı azaltmak için gereklidir.

Yetişkin insanların günlük D vitamini ihtiyacı 600 – 800 IU arasındadır. 70 yaşın üzerindeki insanlarda bu miktar daha yüksektir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

beslenme

Egzersiz Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler!

Estetik HaberMart 7, 2016
Oku
papatya-cayi

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!

Estetik HaberŞubat 12, 2016
Oku
balık

Balığın Yanında Ne Yemeli Ne Yememeli?

Estetik Haber DiyetisyenAralık 10, 2015
Oku
ofis

Ofiste Fit Beslenmenin Formülü

Estetik HaberKasım 6, 2015
Oku
detoks

En İyi Detoks Besinleri

Estetik HaberEkim 28, 2015
Oku
ananas

Bu Besinler Ödem Söktürüyor!

Estetik HaberEkim 14, 2015
Oku
domates-suyu

Bayramda Eti Fazla Tüketen Domates Suyu İçsin!

Estetik HaberEylül 29, 2015
Oku
kurban-eti

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Estetik HaberEylül 17, 2015
Oku
sut

Sağlıklı Bir Beden için Günde 2 Bardak Süt!

Estetik HaberEylül 14, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan