Sağlık

Çikolata Alerjisi, Nedenleri Ve Tedavisi

Çikolata Alerjisi, Nedenleri Ve Tedavisi
Estetik Haber

Çikolata alerjisi nedir ve çikolata alerjisine neden olan maddeler nelerdir?

 

Çikolatada alerjik bir reaksiyona neden olabilecek bazı maddeler vardır. Bu maddeler çikolata tüketildiği zaman bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Çikolata alerjisine neden olan birinci madde kakaodur. Çikolata ayrıca süt, soya, gluten, mısır şurubu ve kabuklu yemiş içerir. Ayrıca içinde meyce ve başka katkı maddeleri de bulunabilmektedir. Zaten çikolata alerjisine neden olan etlen çikolatada bulunan bu maddelerdir. Bu maddelerin birçoğunun alerjik etkiler oluşturabildiği bilinmektedir. Çikolata alerjisi teşhisi koyulan bir kişinin çikolata tüketiminde veya bu maddelerden özellikle alerji duyabilecekleri varsa bulardan kaçınması gerekir.

 

Çikolata alerjisi olan kişiler ne yapmalıdır?

 

Çikolata alerjisi teşhisi koyulan bir kişinin çikolata tüketiminde veya bu maddelerden özellikle alerji duyabilecekleri varsa bulardan kaçınması gerekir.

 

Çikolata alerjisinin belirtileri nelerdir?

 

Çikolata alerjisi belirtileri diğer besin alerjisi belirtileriyle benzerlik gösterir. Çikolata alerjisinin belirtileri arasında baş ağrısı, kurdeşen, ciltte kızarıklık, mide ekşimesi, bulanık görme, makat kaşıntısı, solunumda zorlanma belirtileri vardır.

 

Baş ağrısı çikolata alerjisinin en yaygın belirtilerinden birisidir. İşlenmiş çikolata süt ve bazen kuruyemiş içerir. Bu maddeler alerjiyi tetikleyebilir.

 

Çikolata alerjisinin teşhisi

 

Çikolata alerjisi çikolatada bulunan bir maddeye kişinin alerjik reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkar. Hekim kan testi ve cilt testi ile kişide çikolata alerjisi olup olmadığını teşhis edebilir.

 

Çikolata alerjisinin tedavisi

 

Alerjenden kaçınmak: Çikolata alerjisinin tedavisinde öncelikle çikolata alerjisi olan kişilerin çikolata tüketiminden kaçınması ve özellikle çikolata içinde bulunan hangi maddeye alerjisi var ise ondan kaçınması da gerekir.

 

Antihistaminler: Çikolata alerjisinin tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi antihistaminlerdir. Antihistamin kullanımı alerjisinin yol açtığı kaçıntı, gözde sulanma, hapşırma ve cilt tahrişlerini tedavide yardımcı olur. Antihistaminler otc ürün olarak alınabileceği gibi hekim tarafından da reçeteli olarak alınabilir.

 

Bronkodilatörler ve kortikosteroidler: Çikolata alerjisi astım gibi solunum sorunlarını tetikleyebilir. Bronkodilatörler ve kortikosteroidler kullanımı öksürük, hırıltı ve solunum zorluğu sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur.

 

Epinefrin: Epinefrin çikolata alerjisinin yol açtığı daha şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılır. Çikolata alerjisi olan bir kişinin yanında bir epinefrin enjektörü bulundurmasında fayda vardır. Şiddetli bir reaksiyon durumunda bu kullanılabilir. Epinefrin enjektörü anaflaktik şok denilen ölümcül durumu önler. Çikolata alerjisi olan bir kişi hekiminin tavsiyesiyle epinefrin enjektörü alımı ve kullanımı konusunda yardım almalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

yutulabilir mide balonu

Dr. Hasan Altun Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Detaylı Bilgiler Veriyor

Prof. Dr. Hasan AltunOcak 26, 2023
Oku
rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
tüp mide ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur?

Prof. Dr. Hasan AltunMayıs 18, 2019
Oku
diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Estetik HaberKasım 3, 2016
Oku
migren

Migren Hastalığı Neden Oluşur?

Estetik HaberEkim 29, 2016
Oku
dis-estetigi

Diş Estetiği ve Çene Bozuklukları Tedavisi

Estetik HaberEkim 26, 2016
Oku
dis-eti-kanamasi

Diş Eti Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberEkim 18, 2016
Oku
Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
hollywood-smile

Güzel Bir Gülümseye Sahip Olabilmek için Hollywood Smile

Estetik HaberTemmuz 25, 2016
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan