Bitkiler

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?

Chia Tohumu’nun Faydalarını Biliyor musunuz?
Estetik Haber

Azteklerin mucize gıdası olarak bilinen ve Maya dilinde “enerji” anlamına gelen Chia Tohumu nedir, faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Chia, Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı, enerji ve kuvvetli yapılarının kaynağı olarak biliniyor. Gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması chia tohumunu 2015 yılının en çok tercih edilenleri listesinde ilk sıraya taşıyor. Chia tohumu, salatalar, pudingler, yumurtalı yiyecekler gibi pek çok farklı yemek çeşidinde tüketilebiliyor.

Chia tohumu faydaları nelerdir?

Kolay bir protein kaynağı olan bu tohumlar bitkisel Omega 3 kaynağı, lif, mineral ve vitamin deposu. İçerdiği besin kalitesiyle tansiyonu ve kan şekerini düşürücü etkisi olan bu tohumlar şeker hastaları için de ideal bir besin kaynağı. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olduğu biliniyor.

Mineral olarak çok zengin olan chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, magnezyum ihtiyacının %24 ünü, manganez ihtiyacının %50 sini karşılıyor. Tüm bu mineraller sağlıklı bir kemik yapısı için gerekli. Aynı zamanda yenildiği zaman midede şişen chia tohumu, tokluk hissine neden olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir besin türü. Glutensiz olduğundan çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

chia-tohumu

Chia tohumu nasıl tüketilir?

* Sabah hazırladığınız yulaflı kahvaltınıza önceden suda bekletilmiş chia tohumundan ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hem kahvaltınızın besin değerini arttırmış hem de ekstra bir lezzet katmış olursunuz.

* Salatanızın üzerine tam yemeden önce bir tatlı kaşığı chia tohumu serpebilirsiniz.

* İçmeye alıştığınız sebze suyuna chia tohumu ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz.

* Yoğurdun içine sevdiğiniz meyveler ile birlikte chia tohumu ekleyebilirsiniz.

* Ve ya en kolayı içtiğiniz normal suya bir çay kaşığı chia tohumu ve biraz limon suyu koyun. Çok sağlıklı bir içecek elde edin.

Chia tohumu tarifleri

Chia Puding yapımı: Sıvının (su,süt, badem sütü) içinde bırakıldığında şişen jel kıvamına gelen tohumlar ile puding yapabilirsiniz. Bunun için bire dört oranında chia tohumu ve içine 20 dakika boyunca bırakacağınız suya ihtiyacınız olacak. 20 dakika sonra jel kıvamına gelmiş chiatohumundan istediğiniz kadar ölçüyü alıp bir miktar süt veya badem sütüyle karıştırın. Tatlandırmak için bal ekleyin. Buzdolabında biraz bekletin. Tüketmeden önce üzerine dilediğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkiler

karnıbahar

Karnabaharın Her Derde Deva Olduğunu Biliyor muydunuz?

Estetik HaberKasım 12, 2015
Oku

Ceviz Yaprağının Faydaları

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kuru Cilt İçin Tonik

Estetik HaberEkim 12, 2015
Oku

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Ağız Felcine Hangi Bitki İyi Gelir

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku

Bel Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku

Mürdüm Eriğinin İnanılmaz Faydaları

Estetik HaberEylül 10, 2015
Oku

Yabani Enginar Faydaları

Estetik HaberEylül 8, 2015
Oku

Limonlu Maydanoz Çayı ve Faydaları

Estetik HaberEylül 2, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan