Estetik

Burun Büyütme Estetiği

Burun Büyütme Estetiği
Op.Dr. Ozan BALIK

İnsan bu başlığı okuduktan sonra bir kaç saniye durup tekrar okumak istiyor, değil mi . Ama yanlış okumuyorsunuz. İki sebepten dolayı burun büyütme işlemi yapıyorum. Ve evet bu bir estetik işlem…

Burun büyütme estetiğinin az olan nedeni yüzümüzdeki yapıların oranlaması ile ilişkilidir. Bazı kişilerde burun boyutları yüzüne göre gerçekten küçük olabildiği gibi bazen de burun ucu çok yukarıda olarak burun ucu-burun kökü mesafesinin kısa kalmaktadır. Bu durumdaki kişilerin yüzünde daha uzun, sırtı daha yüksek bir burun beklentisi olabilmektedir.

Burun büyütme estetiğinin en sık yapılma nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi geçirilmiş hatalı burun ameliyatları sonrasıdır. Bu makalemizdeki konu burun şekli iyi gibi olsa bile en-boy-yükseklik gibi boyutlarda yetersizlik olabilmektedir. Yada daha sık gördüğümüz şekli ile burun sırtının fazla alınmasıyla burun sırtının düşük kaldığı, burun ucunun fazla kaldırılması ile burun uzunluğunun kaybedildiği durumlardır.

Peki nasıl yapıyoruz da burnumuzu büyütebiliyoruz? Bir burnun büyütülmesi aslında küçültülmesinden daha zor bir konudur. Elinizdeki mevcut burun derisinin genişleyerek bu yeni büyük buruna adapte olmasını sağlamak lazımdır. Problemimiz ileri seviyede ise burun içerisindeki iskeleti destekleyerek yeniden inşa etmek gerekeceği için yedek malzeme için kaburgamızdan kıkırdak almamız gerekebilmektedir. Eğer sadece hacim doldurmak gerekiyor ve bu hacimden payanda olarak güç almamız gerekemeyecek ise kulak kıkırdağından, vücudumuzun herhangi bir yerinden deri+yağ dokusu, sadece yağ dokusu saçlı derimiz altındaki bir kasın zarı (süperficialtemporalfascia) gibi dokuları kullanabiliriz. Burun sentetik dolgular da artık kullanılmaya başlandı ama her vaka buna uygun olmayacaktır. Genellikle küçük rötuşlar yapmak amacı ile sentetik dolguları öneriyorum.

Bu anlattığım yöntem çok nadir olarak ta, başarılı ameliyatlar geçirmiş olsa bile burnunun eski kemerli haline dönmek isteyen bu amaçla bize başvuran hastalarımızda kullanabilmekteyiz.

Özetle burun estetiği denilince sadece küçülmeler akla gelmemeli, bazen de en güzeli biraz daha büyüğüdür. Estetik algınızı küçültmeyin 🙂

Op.Dr. Ozan BALIK
Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Ozan BALIK
@ozanbalik

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı 1975 Yılında Adana doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Ozan BALIKMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan