Diyet

Bu Önerilere Uyarak Formda Kalabilirsiniz

Bu Önerilere Uyarak Formda Kalabilirsiniz

Beslenme ve diyet uzmanları, tam tahıl yönünden zengin bir beslenmenin, daha düşük Vücut Kütle İndeksi ve vücuttaki yağ depolarına veda etmenin çok daha kolay olduğuna dikkat çekiyor.

Vitamin ve mineraller açısından zengin tam tahıllı kahvaltılık gevrekler ise günümüzde fit bir görünüm elde etmek isteyen kadınların en önemli ve pratik yardımcılarından birini oluşturuyor. Beslenme ve Diyet uzmanı Berrin Yiğit, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıllı kahvatılık gevrekleri gibi besinlerin yanlızca kahvaltılarda değil, ara öğünlerde tüketilebileceğine dikkat çekiyor.

Yaz mevsiminin geldiği şu günlerde sağlıklı ve fit bir görünüm elde etmek için hiçbir zaman geç değil. Üstelik inatçı kilolardan kurtularak forma girilebileceğini bilmek her türlü çabaya değer.

Son yirmi yılda aşırı kilolu ve obez insanların sayısındaki hızlı artış, ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşlarını ve birçok sağlık uzmanını endişelendiriyor. Hızlı kilo alımının önüne geçebilme ve sağlıklı kiloyu koruma konularında daha fazla çaba harcamaya yönelen uzmanlar, tam tahıllar bakımından zengin bir beslenme düzeninin faydasına da dikkat çekiyor.

Beslenme düzeni içinde ağırlık kontrolünün sağlanması bakımından en önemli öğünün ise kahvaltı olduğu belirtiliyor. Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi sağlıklı yaşam için kahvaltının uyandıktan ilk 2-3 saat içinde yapılmasını öneriyor.

Metabolizmayı düzenli çalıştırmak ve zayıflamaya katkısını sağlamak için; tam tahıl kahvaltılık gevreği ya da ekmek çeşidi, yağı azaltılmış süt ürünleri, taze sebze ve meyveler ile yağsız protein içeren yiyeceklerden en az 3 çeşidinin kahvaltıda bulundurulması tavsiye ediliyor. Böylece doymuş yağ ve tuzu az, diyet lifi, kalsiyum, potasyum ve proteinleri sağlayarak fit bir kahvaltı planlayarak düşük kalorili ve besleyici değeri yüksek sağlıklı bir kahvaltı elde ediliyor.

Bir öğünde tam tahıllı gevrek zayıf kalmaya yardımcı oluyor

Ağırlık yönetimi ve form korumada tam tahıllı besinlerin önemine dikkat çeken beslenme ve diyet uzmanı Berrin Yiğit, tam tahıllı ekmekler, integral makarnalar, tam tahıllı gevrekler gibi besinlerin ana ve ara öğünlerde tüketilebileceğini söyledi. Yiğit, bilinçli porsiyon kontrolüyle bu tür besinlerin kilo vermede destek sağladığını kaydetti.

Bugüne kadar yapılmış en değerli 15 önemli araştırmada 120 bin kadın ve erkekten elde edilen verilere göre günde en az 3 porsiyon tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha zayıf kaldıklarını ve bel çevrelerinin de daha düşük olduğunu belirtiliyor.

İngiltere’de yapılan bazı araştırmalar kısa sürede etkin kilo vermede tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin sadece kahvaltıda değil bir öğün (ana veya ara) yerine kullanılmasının başarıyı arttırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Tam tahıl içeren kahvaltılık gevreklerin ağırlık yönetiminde başarılı olması, 1 porsiyon yaklaşık 6 yemek kaşığının yağ içeriğinin ve kalorisinin düşük, diyet lif içeriğinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Tam tahılların doygunluk sağlamaya etkisi ve glisemik indeksinin düşük olması da ağırlık kontrolüne yardımcı olmasında etkili.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyet

Diyet

alkali-diyeti

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

Estetik Haber DiyetisyenŞubat 17, 2016
Oku
basen-eriten-diyet

Bu Diyet Basen Eritiyor!

Estetik Haber DiyetisyenŞubat 8, 2016
Oku
diyet-birakma

Diyet Programları Neden Yarım Bırakılır?

Estetik Haber DiyetisyenOcak 20, 2016
Oku
cay

3 Günde 4,5 Kilo Verebilirsiniz!

Estetik Haber DiyetisyenAralık 14, 2015
Oku
tarkan-diyeti

Tarkan’ın 20 günde Tam 8 Kilo Verdiren Diyeti!

Estetik Haber DiyetisyenAralık 2, 2015
Oku
buzlu-su

Buzlu Su Zayıflatıyor mu?

Estetik HaberKasım 24, 2015
Oku
manken

Ünlülerin Formda Kaldığı Manken Diyeti!

Estetik Haber DiyetisyenKasım 10, 2015
Oku
corba

Yağ Yaktırıcı Çorba Tarifi

Estetik Haber DiyetisyenKasım 4, 2015
Oku
greyfurt

Scarsdale Diyeti

Estetik Haber DiyetisyenEkim 22, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan