Sağlık

Bu Hastalık Sarışınları Etkiliyor

Bu Hastalık Sarışınları Etkiliyor
Estetik Haber

Her 10 erişkinden birinde ortaya çıkan safra taşı hastalığı özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha sık görülüyor. Safra kesesi taşlarının özellikle sarışın ve kumral tenli olanlarda karşılaşıldığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Öztürk konu ile ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

“Safra kesesi karaciğerin alt yüzeyinde, ona yapışık 50 ml hacmi olan armut biçiminde bir organdır. Safranın depolanmasını ve konsantre edilmesini sağlar. Karaciğerin ürettiği safra, kanallar yoluyla bu kesede birikerek, yemek sonrası özellikle yağlı gıdaların sindirimi amacıyla bağırsağa dökülür. Her 10 erişkinden birinde olan safra taşı özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha sık görülmektedir. 60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 10-15’inde kadınların yüzde 30-40’ında safra taşı oluşmaktadır.”

İKİ ÇEŞİT SAFRA TAŞI VAR

“Safra taşı, safra kesesinde ya da safra yollarında safra içeriğinin yoğunlaşmasıyla oluşur. Safra taşı, genellikle safra kesesinin içinde oluşur fakat safranın bulunduğu her yerde safra taşı oluşabilir. İki çeşit safra kesesi taşı vardır. Kolesterol Taşları; safra taşlarının yüzde 80’ini oluşturur. Safra kesesi içinde kolesterol birikmesi nedeniyle oluşmuşlardır. Pigment Taşları; safra taşlarının yüzde 20’sini oluşturur. Safrayı oluşturan elementlerden biri olan bilirubinin safra kesesinde birikmesiyle ortaya çıkar.”

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

“Hastalık, yaygın karın ağrısı, sırta ve sağ kürek kemiği altına yayılan ağrı, karın sağ üst bölgesine vuran ağrı, bulantı, kusma, ateş, üşüme, titreme, şişkinlik, hazımsızlık, karında gaz artışı, geğirme, yağlı gıdalara tahammülsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kadın olmak, safra kesesi taşı ve iltihabı oluşması için başlı başına risk faktörüdür. Kilolu olmak, kadın olmak, çok doğum yapmış olmak, açık tenli ve sarışın olmak, 40 yaş ve üzeri olmak, şişmanlık hastalığın risk faktörlerini oluşturuyor.“

HASTALIK NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

“Safra kesesi taşı ve iltihabının tanısı Ultrasonografi, detaylı muayene, kan tetkikleri, MRCP, ERCP, BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile mümkün olur. Hastalığın tedavisi ise safra kesesinin cerrahi Laparoskopik (Kapalı) yöntem veya klasik (Açık) yöntem ile alınmasıyla gerçekleştirilir.”

İHA

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Sağlık

yutulabilir mide balonu

Dr. Hasan Altun Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Detaylı Bilgiler Veriyor

Prof. Dr. Hasan AltunOcak 26, 2023
Oku
rektal tuşe

Rektal Tuşe (Makat Muayenesi)

Op.Dr. Ruhi GüngörAralık 15, 2019
Oku
tüp mide ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatına Kimler Uygundur?

Prof. Dr. Hasan AltunMayıs 18, 2019
Oku
diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Estetik HaberKasım 3, 2016
Oku
migren

Migren Hastalığı Neden Oluşur?

Estetik HaberEkim 29, 2016
Oku
dis-estetigi

Diş Estetiği ve Çene Bozuklukları Tedavisi

Estetik HaberEkim 26, 2016
Oku
dis-eti-kanamasi

Diş Eti Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik HaberEkim 18, 2016
Oku
Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
hollywood-smile

Güzel Bir Gülümseye Sahip Olabilmek için Hollywood Smile

Estetik HaberTemmuz 25, 2016
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan