Beslenme

Bu Besinler Metabolizmayı Canlandırıyor!

Bu Besinler Metabolizmayı Canlandırıyor!

İşte kilo vermenize destek olacak, metabolizmanızı hızlandıracak yararlı besinler…

Basit olarak metabolizma vücudunuza aldığınız her türlü yiyecek ve içeceği enerjiye dönüştürme halidir. Bu biyokimyasal süreçte gıdalar veya içeceklerle alınan kaloriler enerjiye dönüştürülerek vücutta kullanılır. Bazal metabolizma hızı ise vücudun dinlenme halinde soluk alıp verme, kalp atımı, hücre yenilenmesi gibi çeşitli reaksiyonlar için gerekli olan enerjidir. Vücut kompozisyonuna, yasa, cinsiyete, genetik faktörlere, fiziksel aktiviteye bağlı olarak bazal metabolizma hızı değişir. Bazal metabolizma hızını arttırarak kilo vermenizi sağlayacak mucize bir besin yoktur. Ancak bazı besinler termojenik etkisi, insülin direncine etki etmesi gibi sebeplerle bu süreçte fayda sağlayabilirler.

1. Tarçın : Özellikle glukoz metabolizması üzerine etkilidir. İnsülin duyarlılığını artırır, kan şekerini düzenler ve böylece tatlı ataklarını ortadan kaldırır. Yapılan çalışmalarda tarçınla birlikte tüketilen öğünlerin glisemik indeksi %18-%26 oranında düştüğü görülmüştür. Besinlerin mideye geçişini yavaşlatır böylece daha fazla tok kalmanızı sağlar. Karbonhidrat depolarının kullanılabilirliğini arttırarak metabolizmanızı hızlandırır. Çay, kahve, süt ve süt ürünleri, meyvenin üzerine serperek hem tadını güzelleştirebilir hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

tarcin

2. Keten Tohumu : Esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Omega 3 kaynağıdır. İçeriğindeki lif sayesinde tokluk hissi uyandırır. Oluşturduğu çözünür ve çözünmez lifler metabolik atıkların uzaklaştırılmasını kolaylaştırır, metabolizmanızı hızlandırır, kan şekerinizi dengeler, Hba1c seviyenizi düşürmenize yardımcı olur, açlık ataklarını engeller. Yoğurtlarınızın içerisine 1 tatlı kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

3. Yeşil Çay : Termojenik etkisi, yağ oksidasyonunu arttırması ve kafein içermesi sebebiyle tam bir metabolizma hızlandırıcıdır. Yağ depolanmasını engeller, iştahı baskılar. İçeriğindeki kateşin glukozun hücrelere taşınmasını engeller, öğünlerden sonra kan şekerinin yavaş yükselmesine sebep olur. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmanızı hızlandırır hem de içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kansere karşı korur, yaşlanmayı geciktirir.

4. Acı Biber : Yapılan araştırmalar acı biber türlerinde bulunan maddelerin metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Posa içeriği yüksek olduğundan sindirim sistemini düzenlemeye de yardımcıdır. Acı biberin içeriğinde bulunana kapseisin sebebiyle tüketiminden sonra vücut sıcaklığı ve termojenik etki artar, bazal metabolizma hızlanır. Çalışmalar acılı bir öğünün metabolizmayı %8 arttırdığını göstermiştir.

5. Süt Ve Süt Ürünleri : Bilimsel araştırmalar süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen bireylerin karın bölgesinde yağlanma sorununun daha fazla gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Günde 2-3 bardak süt ve süt ürünleri tüketimi metabolizmayı hızlandırarak özellikle göbek bölgesindeki yağ yakımını arttırır.

6. Zencefil : Uzun süre tok kalmanızı sağlar, yağ yakımını hızlandırır. Spor sonrası kasların toparlanmasını kolaylaştırır. Termojenik etkisi sebebiyle metabolizmanızı hızlandırır. Yemeklerden sonra tüketildiğinde metabolizma hızını yaklaşık %20 arttırabilmektedir.

7. Türk Kahvesi : İçeriğindeki kafein sebebiyle metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca yapılan çalışmalarda egzersizden 30 dk önce tüketilen kahvenin yağ yakımını arttırdığını gösteren çalışmalarda mevcuttur. Ancak günde 3 fincanda fazla tüketilmesi önerilmez.

8. Ananas : İçeriğinde bulunan bromalin sayesinde vücuttaki yıkım olaylarını hızlandırır, sindirim sistemini düzenler, yağ yakımını kolaylaştırır. Aynı zamanda potasyum , mineraller, kalsiyum ve iyot bakımından da zengin olan ananasın her gün tüketilmesinde fayda vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

beslenme

Egzersiz Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler!

Estetik HaberMart 7, 2016
Oku
papatya-cayi

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!

Estetik HaberŞubat 12, 2016
Oku
balık

Balığın Yanında Ne Yemeli Ne Yememeli?

Estetik Haber DiyetisyenAralık 10, 2015
Oku
ofis

Ofiste Fit Beslenmenin Formülü

Estetik HaberKasım 6, 2015
Oku
detoks

En İyi Detoks Besinleri

Estetik HaberEkim 28, 2015
Oku
ananas

Bu Besinler Ödem Söktürüyor!

Estetik HaberEkim 14, 2015
Oku
domates-suyu

Bayramda Eti Fazla Tüketen Domates Suyu İçsin!

Estetik HaberEylül 29, 2015
Oku
kurban-eti

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Estetik HaberEylül 17, 2015
Oku
sut

Sağlıklı Bir Beden için Günde 2 Bardak Süt!

Estetik HaberEylül 14, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan