Beslenme

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!

Bu Besinler Alzheimer Hastalığına İyi Geliyor!
Estetik Haber

Alzheimer hastalığı, bunamanın en sık görülen tipidir. Beyin sistemini koruyan beslenmeyle bu riskten korunmak mümkündür. ‘Estetik Haber’ olarak Alzheimer ve beyin hastalıklarına iyi gelen besinleri araştırdık.

Maydanoz ve kekik: Brezilyada yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, bu otların içinde bulunan flavonoidler denilen apigenin, nöronlar ve kök hücreler arasındaki bağlantıyı kuran hammaddeye sahipler. Alzheimer, Parkinson, depresyon gibi beyin hücrelerinde oluşumu mümkün olan tüm iletişimsel faaliyetlerde etkisini gösterebilecek bu otları yeme listenizde mutlaka bulundurun.

Papatya Çayı: Gece yarısı uykusu kaçanlara, stresle yaşayanlara en çok önerilen çay papatya çayıdır. Denenmiş ve kanıtlanmış etkisi stresi azalttığını söylüyor ancak beyin için de büyük faydaları var. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, papatya özünün beyin kimyasallarını etkilediğini ortaya koymuştur.

Zerdeçal: Sağlıklı insanlarda vücuttaki yabancı partikülleri yok eden makrofajlar bulunur. Bunlar bağışıklık hücrelerinde yer alırlar. Ancak Alzheimer gibi hastalıklarda bu makrofajlar görevlerini yapmazlar. Zerdeçalın faydaları bulunan bazı bileşenler, potansiyel Alzheimer etkilerini temizlemeye yardımcı olur. Yüksek dozda gerçek bir etki yaratmak için düzenli olarak tüketmekte fayda vardır. Beyindeki plakların temizlenmesi için zerdeçal kullanın.

Ada çayı: Ada çayı hafıza geliştirici etkiye sahiptir. Yapılan bazı çalışmalarda ada çayı içtikten önce ve sonra yapılan testlerde, ada çayının hafıza testlerinde fark yarattığı ortaya çıkmıştır. Öğrenme, hafıza ve dikkat konularında ada çayının etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak tansiyon hastaları kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

sarimsak

Sarımsak: 2007 yılında yapılan araştırmalar, beyin tümörü ile sarımsak arasında bazı etkilemişimler ortaya koymuştur. Kokusunun da sebebi olan bazı aktif bileşikler, beyinde kanser hücrelerinin oluşmasına engellemekte etkili rol oynuyor. Aslında daha yüksek oranda sarımsak tüketmek mümkün olmasına rağmen, pek çok insanın kokusu yüzünden bundan uzak durduğu yönünde fikirler var. Artık ağız kokusunu giderecek pek çok ürün olduğuna göre, beyin sağlığı için biraz daha fazla sarımsak tüketebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

beslenme

Egzersiz Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler!

Estetik HaberMart 7, 2016
Oku
balık

Balığın Yanında Ne Yemeli Ne Yememeli?

Estetik Haber DiyetisyenAralık 10, 2015
Oku
ofis

Ofiste Fit Beslenmenin Formülü

Estetik HaberKasım 6, 2015
Oku
detoks

En İyi Detoks Besinleri

Estetik HaberEkim 28, 2015
Oku
ananas

Bu Besinler Ödem Söktürüyor!

Estetik HaberEkim 14, 2015
Oku
domates-suyu

Bayramda Eti Fazla Tüketen Domates Suyu İçsin!

Estetik HaberEylül 29, 2015
Oku
kurban-eti

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Estetik HaberEylül 17, 2015
Oku
sut

Sağlıklı Bir Beden için Günde 2 Bardak Süt!

Estetik HaberEylül 14, 2015
Oku
uzun-yasam

Uzun Yaşamanın Sırrı Az Yemekten Geçiyor!

Estetik HaberEylül 11, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan