İkili İlişkiler

Azgın Teke Sendromu Nedir?

Azgın Teke Sendromu Nedir?
Estetik Haber

Azgın teke sendromu yaşı ilerleyen ve orta yaş krizinin çözümünü evinin dışında arayan erkekler için kullanılan yeni bir tanım. Bu sendrom bir bakıma ilerleyen yaşla birlikte erkeklerde meydana gelen fiziksel, duygusal ve psikolojik değişimleri ve bunların yarattığı duygusal karmaşaları da anlatıyor. Bu sendromun en çok etkilediği ise kadınlar!

Andropoz nedir?

Andropoz, yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablo. Bu sendromda cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, performans güçlüğü gibi cinsel şikayetler yaşanıyor. Testosteron erkek vücudunun ana “güç“ kaynağı olduğundan eksikliğinde vücut yağlarında artış, “bira” göbeği, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık, sıcak basması gibi klinik şikayetler de görülebiliyor. Ayrıca yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk, hafızada zayıflama, depresif ruh hali, uyku sorunları gibi sıkıntılar baş gösteriyor.

Orta yaş krizi eklenince…

Testosteron eksikliğinin yol açtığı bu tablo orta yaş kriziyle birleşince hem fiziksel değişimlere hem de duygusal ve düşünsel sorgulamalara neden oluyor. Erkekler hayatlarını tekrar gözden geçiriyor, amaçlarını ve hayallerini yeniden inceliyorlar. Bunun sonucunda orta yaş erkekleri gençlik yıllarına olan özlemlerini, tutkularını, cinsel olarak kendilerini daha güçlü hissetme ihtiyaçlarını eşlerini, işini ve sosyal çevresini terk ederek karşılama yoluna gidebiliyor.

Eşler hazırlıksız yakalanıyor

İşte tam da bu nedenle testosteron kaybından dolayı aslında cinsel isteksizlik duyan erkekler cinsel istekte yalancı bir artış yaşıyor. Erkekler yaşamlarını gözden geçirirken aşkı ve cinselliği farklı bir partnerle tekrar keşfederek bu sıkıntılı dönemi aşacaklarını zannediyorlar. İlişki kalitesi, çift olarak iletişim eksikliği yaşayan kişilerde de dışarıya yönelme daha da kolay oluşuyor. Sosyo-ekonomik güçlükler ve çocukların evlenmesi ya da emeklilik gibi meslek yaşamıyla ilgili değişimler de bu durumu daha karmaşık hale getiriyor. Eşler bu duruma hazırlıksız yakalanıyor. Kadınlar da bu süreçte menopoz geçişini yaşayabiliyor. Onlar da bir takım hormonal değişimlerden, cinsel sıkıntılardan rahatsız oluyor, beklentileri, isteklerinin değiştiği bir döneme giriyor. Çiftin arasında cinsel soğukluk, ilişki sorunları, iletişim sıkıntıları başlayabiliyor. Toplumumuzdaki “Artık bizden geçti” veya “Bundan sonra sadece anneanneyim” gibi inançlar kadınlarda menopoz sonrası cinsellikten uzaklaşabiliyor.

Fark et ve yardım al

Orta yaşlarda her iki partnerin de yaşadığı bu değişimler birlikte yönetildiğinde andropoz ve menopoza daha rahat bir geçiş yapılıyor. Cinsel hayatta ve ilişki anlamında hedeflerini iyi belirleyen ve buna yönelik yardım alan çiftler çok daha mutlu. Tatminsizlik- mutsuzluk yaşayan, hayatının değersiz ve monoton olduğunu hisseden erkeklerin ani kararlar alıp hayatlarını kökten değiştirmeden önce mutlaka bir psikolojik yardım almalarını öneriyoruz. Orta yaş döneminin getireceği problemleri fark etmek, bunların altında yatan organik veya psikolojik nedenleri öğrenmek ve gerektiğinde hızlıca yardım almak pek çok çiftin ilişkisini ve evliliğini kurtarıyor.

Cinsel tedavilerin yan etkileri var mı?

Andropoz döneminde cinsel yönden tedavi gören bir erkek, hormon destekleri ve sertleşme tedavileri ile cinsel gücünü toparlıyor. Eski cinsel performansına kavuşuyor. Eşlerin cinsel motivasyonunun da bu sürece paralel gitmesi önemli. Kadınlarda hormonsal değişimler seks arzusunu değiştirebiliyor, daha uzun süre hazırlık dönemine ihtiyaç duyulabiliyor ve seks moduna daha yavaş geçilebiliyor. Bu farklılıkları bilmeyen ve aralarında cinsel hayatları hakkında yapıcı şekilde konuşmayan çiftler için hazırlık ve birliktelik anlamında yaşayan bu değişimler cinsel kopukluğa yol açabiliyor.

Bir erkeğin andropoza girdiği nasıl anlaşılır?

Andropoza giren erkeklerde testosteron hormonunun seviyeleri azalıyor. Cinsel istek kaybı, cinsel uyarılmada azalma, sertleşme kalitesinde azalma, sertleşme problemi, cinsel ilişki sıklığında düşüş, gece sertleşmelerinin azalması, gecikmiş orgazm, sperm üretiminde azalma, testis hacminde azalma andropozdaki bir erkeğin yaşayabileceği cinsel sorunlar arasında. Bunun yanında kıllanmada azalma, vücut yağlarında artış, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık görülebiliyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İkili İlişkiler

İkili İlişkiler

ask

Sana Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Estetik HaberEylül 8, 2016
Oku
iliski-2

İlişkiniz Kaç Aylık?

Estetik HaberMart 4, 2016
Oku
iliski

İlişkisini Uzun Tutmak İsteyenler Dikkat!

Estetik HaberŞubat 9, 2016
Oku
cinsel-yasam

Partnerinizle İlk Kez Seviştiniz… Ya Sonra?

Estetik HaberAralık 25, 2015
Oku
opusmek

Erkekleri Öpüşürken Tanımaya Ne Dersin?

Estetik HaberAralık 10, 2015
Oku
yurume

Erkekleri Etkileme Sanatı

Estetik HaberKasım 2, 2015
Oku
ask-yasi

Aşk Yaşınızı Biliyor musunuz? (Test)

Estetik HaberEkim 15, 2015
Oku
kova

Kova Erkeği Nasıl Baştan Çıkarılır?

Estetik HaberEkim 5, 2015
Oku
ideal-kadin

İdel Kadın Nasıl Olmalı?

Estetik HaberEylül 18, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan