Kadın Sağlığı

500 Binden Fazla Kadın Rahim Ağzı Kanseri ile Karşı Karşıya!

500 Binden Fazla Kadın Rahim Ağzı Kanseri ile Karşı Karşıya!
Estetik Haber

Dünyada her yıl 500 binden fazla kadının rahim ağzı kanseri ile karşı karşıya kaldığını biliyor muydunuz? Angelina Jolie’nin yumurtalıklarını aldırmasıyla gündeme gelen bu hastalıktan korunmak, erken teşhisle mümkün. HPV adı verilen virüsün neden olduğu bu kanser tipi, son yıllarda kadınlardaki ölüm nedenlerinde başı çekiyor. Kayıpların en önemli sebebi, gerekli tarama testleri ve kontrollerin yapılmaması yani ihmal!

HER 8 KADINDAN BİRİ TEHLİKEDE

Rahim ağzı kanseri, kadın üreme organlarında gelişen bir kanser türü. Hastalığa HPV yani “Human Papilloma Virüsü” neden oluyor. Bu son derece yaygın görülen ancak belirti göstermeyen, oldukça bulaşıcı bir virüs. HPV, rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümünden sorumlu. HPV’ye yakalanmış kadınların çoğunun vücut savunma sistemleri virüsü temizlemek için yeterli. Fakat virüsün belirli tiplerinden arınmamış bazı kadınlarda, rahim ağzı kanseri gelişebiliyor. İstatistikler her 10 kadından 8’inin hayatlarının herhangi bir döneminde HPV ile karşılaştığını gösteriyor ve her 8 kadından 1 veya 2’si rahim ağzı kanserine yakalanıyor.

LÜTFEN UNUTMAYIN! HPV virüsünden korunmak için önlemler alıp düzenli sağlık kontrolleri yaptırarak, erken dönemde saptanmasını sağlayabilir, tedavi şansını artırabiliriz.

KADINLARDA 2. SIRADA

Rahim ağzı kanseri, 15-44 yaş arası kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü. Meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen kaybedilen yaşam yılı olarak bakıldığında rahim ağzı kanseri, meme kanserinin de önüne geçiyor.

CİNSEL YOLLA BULAŞIYOR

Kanserin oluşmasına neden olan HPV virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüs türü. Eşlerden birisinin daha önceden aldığı virüs, onda bir hastalık yapmazken, özellikle kadınlarda cinsel bölgede siğillere ve rahim ağzının, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere sebep olabiliyor. Rahim ağzı kanseri başta herhangi bir ağrı, belirti vermeyebiliyor.

AŞI İLE KORUNUN

Hastalıktan korunmak için, 9-13 yaş arası kız çocuklarında HPV’ye karşı rutin aşılama öneriliyor. Zira maksimum fayda için aşı, HPV ile karşılaşmadan önce uygulanmalı. Daha önce aşılanmamış 13 yaş üzeri ergenlik çağındaki kızların ve kadınların da aşılanması öneriliyor. 3 doz HPV aşısının tamamını yaptırmak ve smear testleri için düzenli olarak doktora gitmek rahim ağzı kanserinden korunmanın en basit yolu. Aşı, hastalığa yakalanma riskinizi önemli oranda azaltsa da, aşı olduktan sonra doktor kontrolü ve smear testinin düzenli olarak yaptırılması önemli.

SİGARAYA DUR!

Sigara her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de etkili. Sadece sigarayı bırakmakla, var olan kanser öncesi öncül hücrelerin gerilemesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Vajina-kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Estetik HaberEylül 21, 2016
Oku
lipodem

Lipödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 18, 2016
Oku
ADET

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmeyin!

Estetik HaberKasım 23, 2015
Oku
sigil

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik HaberKasım 4, 2015
Oku
hamilelikte-grip-asisi

Hamileler Grip Aşısı Yaptırabilir mi?

Estetik HaberEkim 26, 2015
Oku
dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Estetik HaberEkim 20, 2015
Oku
tup-bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Tutmama Nedenleri

Estetik HaberEkim 17, 2015
Oku
Ertesi-Gün-Hapı

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Estetik HaberEylül 16, 2015
Oku
hamile

Hamile Kalmadan Önce Alınacak Önlemler

Estetik HaberEylül 7, 2015
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan