Estetik

30 Dk’da Kepçe Kulak Ameliyatı

30 Dk’da Kepçe Kulak Ameliyatı

Elinize kalem verip hadi çizin denilse hatlarını hatırlamakta zorlanacağınız derecede kıvrımları ve engebeli yüzeyi olan kulaklarımız aslında son derece muntazam bir geometriye sahiptir. Bunu ancak katlantılarında yada açılarında bir sorun olduğunda çok net olarak anlarız. Kepçe kulak denildiğinde kulak kepçesinin olması gerektiğinden daha büyük bir açı ile öne doğru eğilmiş olduğu anlaşılır. Öyle ki, bazen ön yüzde görülen ve superior heliks dediğimiz ana katlantı hiç olmayabilir. Bu durumda kulak üst yarısı tamamen düz olur. Halk arasında kimi zaman kepçe kulağı büyük kulak şeklinde değerlendirmektedir. Oysa gerçekte superior helical katlantı olmadığı için bu sadece bir ilizyondur. Kulakta olması gereken katlantı cerrahi olarak düzeltildiğinde problem kendiliğinden düzelir ve kulak normal boyutlarda algılanır. Kepçe kulak düzeltme ameliyatlarında kulak arkasından yapılacak küçük bir kesi ile girilerek kıkırdaklar şekillendirilir ve bazı özel dikişlerle ideal katlantılar elde edilir. Bir çok dikiş tekniği mevcuttur, elde edilen şekillerin kalıcı olması ve kulakların tekrar açılmasını engellemek için birden fazla tekniği aynı anda uygulayarak şeklin güvenliğini sağlamayı uygun buluyorum.

Kulak gelişiminin çok büyük bir kısmını (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlar. Bu yaş döneminin okul çağının öncesinde olması ciddi bir şanstır. Her ne kadar kulaklarımız başımızın yanlarında, biraz da saçlarımızla saklı da olsa kişilerin psikolojisini son derece kötü etkileyebilmektedir. Özellikle çocukluk çağı bu konuda çok acımasız saldırılara maruz kalınabilecek bir dönemdir. Bu nedenle bu işlemler okula başlamadan hemen önce yapılması çocuk ruh sağlığı için bir yatırım olabilir. Bir erişkinde lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilen bu işlem, çocukluk çağında yapılırken genel anestezi gerekli olacaktır. Elbette daha ileri yaşlarda da bu işlemin yapılması mümkündür ve lokal anestezi ile son derece konforlu bir şekilde yapılabilmektedir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatları her bir kulak için yarım saat kadar sürer. İşlem kulak arkasından yapılır ve izler hiçbir şekilde fark edilemez. Bu işlemde amaç kulak kıkırdaklarının olması gerektiği gibi geriye katlı olarak şekillenmesini sağlamaktır. İşlemden hemen sonra evinize gidebilirsiniz. 2-3 gün boyunca kulak bandajı olması yeterlidir, kulakta bir miktar şişlik (ödem) ve morluk görmeniz son derece doğal olup hızla geçecektir. İlk sargılar çıkar çıkmaz duş alınabilir ama ben 4-5 gün kulak arkanızı koruyun derim. Kulağınızı ilk 3 ay ciddi darbelerden korumalısınız.

Kulak estetiği denildiğinde ilk akla gelen kepçe kulaklar olsa da çok değişik anomalilerle karşılaşmaktayız. Örneğin microtia dediğimiz vakalarda kulağın tamama yakınını yoktur, sadece kulak memesi bulunur. Tamamen bir kulağı oluşturabilmek için kendi kaburga kıkırdağından kulak oluşturup derisi içerisine yerleştirmemiz gerekebilmektedir.

Bunun dışında da birçok kulak şekil bozukluğu vardır ve her biri kendine özgü tekniklerle onarılıp, son derece tatmin edici sonuçlara ulaşılabilmektedir. Artık saçlarınızı topuz yapabileceksiniz.

Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Op.Dr. Reşat Altuğ Aktaş
@https://twitter.com/resataltug

1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

Estetik

masseter botoks

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks) Hakkında Herşey Burada!

Dr. Özgür Esen ÇetinerKasım 5, 2019
Oku
ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız Yanak Nasıl İnceltilir?

Dr. Özgür Esen ÇetinerEkim 15, 2019
Oku
jawline dolgusu

Jawline ve Diğer Dolgu Uygulamaları Gün Geçtikçe Popülerleşiyor

Dr. Özgür Esen ÇetinerEylül 27, 2019
Oku
h100 asisi

Daha Genç Bir Cilt İçin H100 Aşısı!

Dr. Mehmet AkgünTemmuz 29, 2019
Oku
meme implantı

Kadınlar da Göğüs Şekil Bozukluklarına Dikkat!

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşTemmuz 29, 2019
Oku
burun estetiği

Burun Estetiğinde Sizi Doğru Sonuca Götüren Saklı Kurallar

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMayıs 25, 2019
Oku
akıllı dolgu

Kolajen Üretiminde “Akıllı Dolgu”

Dr. Özgür Esen ÇetinerMayıs 18, 2019
Oku
genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Reşat Altuğ AktaşŞubat 7, 2017
Oku
yuz estetigi vaser liposuction burun estetigi fiyatlari tayfun türkaslan